Bolavá záda mohou upozornit na bolavou duši

Mnohem častěji, než by se mohlo zdát, je však bolest důsledkem psychických problémů, jako je stres, strach a vztahové problémy.

Akutní, nebo chronické

Akutní bolest zad se objevuje, jak už její název napovídá znenadání. Příčinou mohou být natažené svaly, uskřípnuté nervy nebo problémy s páteří. Bolest buď sama odezní, nebo přiměje postiženého k návštěvě lékaře, který určí diagnózu a stanoví léčbu. Chronická bolest nebývá tak silná, může se objevovat a zase mizet. Postižení se ji většinou snaží léčit sami, pomocí volně dostupných léků proti bolesti. Trvá déle než tři měsíce a určit její příčinu nebývá jednoduché.

Odpověď těla

Více než u poloviny chronických bolestí zad jsou příčinou psychické obtíže. Je to jednoduché. Když jsme ve stresu, máme strach nebo jsme nešťastní, přenáší se psychické napětí na tělo. Chodíme shrbení, choulíme se do sebe, svaly jsou napjaté, kroutí se a zkracují. Když trvá nepříznivá situace déle, dochází ke změnám, které se projevují nejen bolestí, ale i omezením hybnosti.

Nebojte se psychoterapie

Léky proti bolesti nejsou řešením, přinesou sice chvilkovou úlevu, z dlouhodobého hlediska ale vše jen zhoršují. Čím déle totiž zůstane pravá příčina neodhalena, tím obtížněji se bolesti léčí. Pokud tedy vyšetření kvůli bolestem zad neodhalí žádnou fyzickou příčinu, navštivte nejen fyzioterapeuta, ale i psychoterapeuta. Fyzioterapie vám pomůže uvolnit stažené svaly, psychoterapie odstraní důvody, jež ke stahování svalstva vedly.

.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama