Božský ostrov Kréta

Kréta, dle řeckých bájí rodiště samotného boha Dia, se turisty zmocňuje svým severním pobřežím, které je jedna velká pláž. Budete si muset jen vybrat, jestli zvolíte pláž s lidmi, lehátky, slunečníky a barem, anebo upřednostníte osamění dál od hotelových komplexů. Ovšem je tu i vnitrozemí, drsně a romanticky krásné.

Nejvýznamnější města jako Chania, Rhetymno či Herakleion leží na severu a panuje tu klasická řecká líně slunečná atmosféra. Nikdo si už nevzpomene, že tu v květnu 1941 přistávali němečtí výsadkáři a rozpoutala se tu mezi nimi a Brity krvavá řež.

Dnes tu vládne až kýčovité azúro, zajištěné dobrou infrastrukturou. Nechcete-li si smýt zdejší hodně slanou vodu v hotelovém bazénu, můžete na veřejných plážích využít sprchu zdarma. Výhodou pláží na severu je pro rodiny s dětmi také pozvolný vstup do moře, k plavkám si ale přibalte brýle do vody, plave tu i u břehu spousta krásně barevných rybek!

Téměř každý resort nabízí výlety lodí na okolní ostrovy a skoro všude mají aquapark s tobogány, nad kterými zaplesají děti i dospělí. Jih Kréty je hornatý, skalnatý a skalnaté je i pobřeží. I tak se tu ale najdou pěkné pláže u městeček Sougia, Loutro, Matala, kde lze vidět i stylové antické ruiny, jen se tu mořské dno rychleji svažuje.

Zklidnění v kopcích

Příjemné je vlhčí a zelenější klima a zdejší vesničky v až dva tisíce metrů vysokých horách jsou malebné jako z pohlednice. Na rozdíl od rušného severu znamená jih Kréty klid a velkou romantiku. Na jihovýchodě v Irapetře je k vidění benátská pevnost ze 13. století, stará mešita Tzami a pěkná fontána z osmanské doby.

Leckde narazíte na manufaktury, kde postaru lisují olivový olej. Pro individuální výlety se dá poměrně levně půjčit auto či skútr. Pěkný je odtud výlet na 15 km vzdálený ostrůvek Chrisi s unikátním cedrovým lesem a panenskými plážemi, ale i výlety jinam vám v hotelu rádi zařídí; třeba do údolí Messara s háji olivovníků a kostelíkem Agia Deka ze 12.století, který připomíná umučení deseti světců Římany.

Vzácnosti včetně sněhu

Vidět musíte Knóssos, 3000 let starý palác na severozápadě ostrova, stejně jako údolí Samaria ve vnitrozemských Bílých horách. Frangokastello na jihozápadě se pyšní křižáckým hradem na pobřeží. Z letoviska Kissamos na severozápadě Kréty vyrážejí lodě k pevnosti Gramvousa a k nádherné pláži Balos Lagoon.

Nedaleko Chanie jsou na výběžku do moře impozantní kláštery Agia Triada a Gouverneto, ale pozor: vstup je možný jen v dlouhých kalhotách, dámy v sukni! Fajnšmekři vyrazí do pohoří Idi na horu Psiloritis, která bývá zasněžená!

Dobroty na Krétě

Dakos – svačinka, chléb s rajčaty a ovčím sýrem utopený v olivovém oleji. 

Choriatiki – řecký salát z rajčat, okurek, paprik, salátu, červené cibule a oliv, posypaný ovčím sýrem feta.

Suvlaki – grilované jehly se skopovým nebo jehněčím masem, kořeněné dobromyslem a saturejkou.

Kleftiko – různé druhy masa (kuřecí, jehněčí) se zeleninou či bramborami, vařené a pečené většinou v alobalu.

Stifado – dušené králičí nebo hovězí maso v červené omáčce na kyselo s cibulí.

Dolmades – vinné listy plněné čímsi jako rizotem, podávají se s kyselou smetanou, okurkou, česnekem a kořením.

reklama
reklama

Komentáře