Brní vás ruka? Nenechte se u lékaře odbýt!

Brněním ruky či nohy se může hlásit roztroušená skleróza. Pokud se nasadí léčba hned, výrazně se prodlouží doba, po kterou budete moci normálně „fungovat“.

Útok je nenápadný

Cítíte jen mravenčení, ale zvláštní je na něm to, že trvá dlouho, třeba i několik dní. Jindy to zase může být porucha vidění nebo najednou nejste schopni správně vyslovovat, někdy se náhle zhorší pohyblivost. A pak to všechno odezní, aby se po čase objevil další útok nemoci, tentokrát ještě silnější. V extrémním případě můžete místo poruchy vidění třeba zrak ztratit úplně, nebo přestanete normálně chodit. Typická je také neustálá únava, mohou se objevit také závratě a epileptické záchvaty. Tento stav se postupně zhoršuje – bez léčení byste byli po 11 až 15 letech odkázaní při chůzi na berle.

Konzervativní nebo radikální?

Někteří lékaři podporují konzervativní léčbu a nasazují léky proti bolesti a závratím, antidepresiva apod., jiní naopak nařizují radikální klid. Roztroušená skleróza je nevyléčitelná, ale čím dříve je odhalena, tím větší je naděje na zpomalení jejího rozvoje. Do léčby se zapojují i fyzioterapeuti, kteří pomáhají nemocnému posilovat ochablé a zkrácené svaly. Člověk trpící roztroušenou sklerózou má nárok každé dva roky na pobyt v lázních.

Co můžete udělat sami?

Existuje mnoho speciálních diet a potravinových doplňků, které pomáhají průběh onemocnění zpomalit. Z vitaminů je důležité užívat „céčko“ a „éčko“ také B-komplex a vitamín B12, protože pomáhají pří udržování struktury a funkcí nervů. Vědci poukazují na pozitivní účinek vitamínu D, ale pozor, jeho příliš velké množství může být toxické. Určitě se ale nespletete, když budete užívat rybí nebo pupalkový olej a ginkgo bilobu pro zlepšení přítoku krve do nervového systému. Dále můžete vyzkoušet zinek, lecitin, karnitin, třezalku, ploštičník, ženšen, zázvor a oves.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama