Buď te hodní na své srdce

Lidské srdce je je pozoruhodná pumpa, která dokáže fungovat dlouhá léta nepřerušenou aktivitou, to i za nepříznivých podmínek. Právě proto by všichni měli mít na paměti, že neustálý stres, napětí, strach, nešťastná láska a trápení srdeční činnost oslabují.

A zase naopak. Upřímná radost dokáže každé srdce významně posílit. Vsaďte na prevenci Bohužel, většina lidí vnímá své srdce jako naprostou samozřejmost. O jeho zdraví se začnou starat, až když je zdravotní potíže upozorní na to, že něco nemusí být v pořádku.

Teprve pak přemýšlejí nad tím, jaké chyby dělají ve své životosprávě, a někdy se dokonce začnou obávat infarktu. Ten se přitom v poslední době nevyhýbá ani velmi mladým lidem. Přitom ty nejdůležitější zásady prevence jsou poměrně jednoduché.

Dejte si do těla Kouření, špatná životospráva a chybějící nebo nedostatečný pohyb zvyšují riziko vzniku srdečního infarktu a mrtvice. Tím, že s kouřením skončíte, výrazně snížíte riziko mnoha zdravotních komplikací.

Pokud se budete každý den v týdnu věnovat alespoň 30 minut cvičení, velmi tím svému srdci prospějete. Kontrolujte si tlak Největší potíž je v tom, že se vysoký krevní tlak v prvních chvílích neprojevuje žádnými zvláštními příznaky.

A právě v tom tkví jeho nebezpečnost. Vždyť může způsobit naprosto bez varování náhlou mrtvici či srdeční infarkt. Pravidelná kontrola krevního tlaku je tedy dalším důležitým krokem k prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Hlídejte si váhu Dalším onemocněním, které zvyšuje riziko srdečních onemocnění, je diabetes. V případě, že jste diabetik, nechávejte si pravidelně měřit krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Riziko mrtvice a srdečního infarktu zvyšuje také nadváha.

Pro udržení ideální tělesné hmotnosti je důležitá pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava. Se solí opatrně Další prevenci před kardiovaskulárními onemocněními představuje zařazení několika malých porcí ovoce a zeleniny denně.

Doporučuje se rovněž omezit solení, a to na méně než 1 čajovou lžičku soli denně.

reklama
reklama