Moje šťastná hvězda

Bylinkové rady, jak se zbavit stresu

Podzimní období dobré náladě příliš nepřeje. Jsme přepracovaní, ve stresu z obav, co je a bude, i ze špatného počasí. Naštěstí existuje způsob, jak se stresu zbavit.

Jak zvládat stres? V první řadě je zapotřebí zavést si každodenní rituály, něco, co děláte každé ráno po probuzení a večer před spaním. Může to být trocha jógy, relaxace při malování nebo například čtení knížky.

Důležité je ovšem se tohoto zvyku nevzdat, děj se co děj. A ještě něco, budete potřebovat pár bylinek, ty správné potraviny a také je zapotřebí spát tak, jak vaše tělo potřebuje. Jako téměř v každém ohledu i zde ale platí, že je důležitá kvalita spíše než kvantita.

Které jsou ty správné potraviny?

Špenát, chřest či fazole jsou ideálními potravinami ke zmírnění stresu. Můžete si i dosyta dopřávat maso. Vepřové, hovězí či drůbeží by se mělo ve vašem jídelníčku objevit alespoň dvakrát do týdne.

Obsahuje totiž aminokyselinu, která produkuje serotonin neboli hormon štěstí. Důležité je rovněž zajistit si pravidelný přísun omega-3 mastných kyselin, které najdete zejména v sardinkách, lososu, makrelách nebo vejcích.

A jaká potravina působí na stres okamžitě? Samozřejmě čokoláda. Ale ne jen tak ledajaká. Musí být kvalitní a měla by obsahovat minimálně padesát procent kakaa.

Mateřídoušková lázeň

Prospívá trávení, navozuje pohodu, uklidňuje a zároveň působí protizánětlivě. To je mateřídouška, ideálně ve formě oleje. Nať bylinky vložte do uzavíratelné sklenice a zalijte kvalitním rostlinným olejem, například olivovým či řepkovým.

Sklenici utěsněte a nechte dva týdny louhovat. Občas jí protřepejte. Po uplynutí doby sceďte a uložte do lednice. V případě potřeby si mateřídouškovým olejem promasírujte spánky nebo si ho přidejte do koupele.

Levandule zklidňuje

Nejčastěji se používá k aromaterapeutickým účelům. Odbourává stres, napětí i bolest hlavy. A také navozuje kvalitní spánek.

Stačí pár kapek levandulové esence nakapat na polštář a budete spát jako nemluvně. Nebo si dejte sáček se sušenou levandulí blízko polštáře a nechte se omamnou vůní ukolébat.

Skořice i kurkuma

Toto koření se rozhodně vyplatí mít doma. Kurkuma nejenže dbá o to, aby náš imunitní systém fungoval tak, jak má, ale také udržuje v kondici naše srdce i mysl.

Doporučená denní dávka je čtvrt čajové lžičky denně. Skořice má obdobné vlastnosti jako kurkuma a kromě toho snižuje hladinu cukru v krvi. Tato koření ovšem v první řadě dokáže rozproudit krevní oběh a okamžitě navodit dob-rou náladu

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden