Moje šťastná hvězda

Bylinky na nejčastější ženské zdravotní potíže

Pojďte se nyní seznámit s těmi léčivými rostlinami, které by se mohly hodit i vám. Vždyť na spoustu takzvaně typických ženských chorob spolehlivě zabírají právě bylinky. Ať už v čerstvém, nebo sušeném stavu.

Bazalka srovná hormonální hladinu

Voňavá bazalka obsahuje látky, které tlumí bolesti při menstruaci, upravují výkyvy cyklu a vyrovnávají nedostatek hormonů během menopauzy. Navíc umí zmírňovat stres a uvolňovat napětí a nervozitu. Z bazalky si můžete vařit čaj anebo si aromatický olej s její vůní nakapat do aromalampy.

Proti návalům pomůže šalvěj

Kromě éterických olejů, které tlumí bolest v krku, pomáhá šalvěj i proti návalům horka a bolestem prsů během menstruace nebo menopauzy. Její užívání ve formě čaje je velmi jednoduché. 1 lžičku najemno pokrájených lístků šalvěje zalijte vroucí vodou, nechte 5 až 10 minut louhovat, přeceďte.

V rámci jedné kůry pijte během 4 týdnů denně 3 šálky, při návalech pocení v noci pijte studené, jinak teplé nebo vlažné. Čaj se hodí i na omývání podpaží, rukou a nohou při nadměrném pocení.

Bylinka na ženské štěstí

Protože má kontryhel obdivuhodné spektrum účinků, cenili si ho už staří léčitelé. Používá se při silnějším menstruačním krvácení, tlumí potíže během menopauzy, zmírňuje problémy v pubertě, pomáhá ženám v šestinedělí a účinně působí proti zadržování vody v těle při premenstruačním syndromu.

Kontryhel také posiluje funkci dělohy, zlepšuje kvalitu mateřského mléka a je vynikající i na záněty v podbřišku a výtoky.

Mochna husí pomáhá proti křečím

V lidové medicíně se jí říká protikřečová, protože obsahuje látky, které uvolňují hladké svalstvo. Tím tlumí bolesti při menstruaci nebo břišní kolice způsobené špatným trávením.

Mochna pomáhá také při křečích v lýtkách. Skvěle si poradí i s podrážděnou pokožku nebo hnisavými vyrážkami a koupele v ní jsou nejen příjemné, ale i účinné.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden