Bylinky pomohou i proti spáleninám od sluníčka

Někdy jsou spáleniny od sluníčka tak bolestivé, že nemůžete celou noc usnout. Přesto byste neměli zoufat, a pokuste se zachránit, co se dá. Vždyť spoustu osvědčených léků najdete doma ve spíži. Než se však pustíte do zachraňování vaší pokožky, měli byste si uvědomit, že okamžitá chladivá sprcha je sice velmi lákavá, ale zároveň může zadělat na nové bolestivé puchýře.

Zkuste jedlou sodu

Když už máte pocit, že se bez koupele neobejdete, měli byste si do vody ve vaně nasypat trochu jedlé sody, která má na podrážděnou pokožku doslova blahodárný vliv. Pokud nemáte vanu a koupete se ve sprše, měli byste alespoň v trošce vody rozpustit sodu, a ze vzniklé směsi si udělat hojivé obklady. Jako první pomoc vám může posloužit i oblíbená pokojová květina aloe vera. Stačí, když rozřízneme jeden z jejích listů a gel, který z něj bude prýštit, aplikujete přímo na popálenou pokožku.

Levandule proti jizvám Vaší kůži prospějí i obklady z vychlazeného zeleného nebo heřmánkového čaje, či obyčejný octový roztok zředěný v poměru jeden díl octa na deset dílů vody. Je to proto, že kyselina octová znatelně zmírňuje zánět, a tím tiší a mírní bolest a svědění. Svůj obrovský přínos má i tolik známá levandule. Nejen, že působí antisepticky, ale prý dokáže předejít vzniku jizev.

Stačí, když si pár kapek levandulového oleje přidáte do koupele, nebo ho smícháte s mandlovým olejem a nakapete na postižená místa. Jak na třezalkový olej? Na zklidněnou kůži pak můžete použít některý z léčivých olejů.

Jeden z nejlepších je domácí třezalkový olej. Ten si vyrobíte tak, že do 0, 3 l panenského za studená lisovaného slunečnicového oleje nasypete několik čerstvých květů třezalky. Pak láhev zakryjete plátnem a dáte na okno.

Nezapomínejte denně míchat. Po 3 týdnech olej sceďte a dejte do tmavé sklenice s uzávěrem a do chladničky..

reklama
reklama

Komentáře