Červen otevírá brány do zahrady

Na zahradě začíná nejkrásnější měsíc v roce. Už je nádherně teplo, ale zase ne moc. Travička je krásně zelená, svěží a ještě nespálená letním sluncem. Vše vás zve k posezení do altánu nebo na balkon. Tak račte vstoupit.

V červnu již začíná být horko a nezakrytá půda na záhonech rychle vysychá. Kromě pravidelného záhonu proto hned, jakmile vyjednotíte zeleninu, záhony přikryjte mulčem.

1. K zamulčování můžete použít i čerstvě posekanou trávu, navrstvenou maximálně do 3 cm, aby nezahnívala. Dobré je smíchat ji třeba se slámou nebo kompostem. Pokud však často prší a je vlhko, tak trávu jako mulč raději nepoužívejte.

2. Jahody mají rády kyselejší půdu, proto je můžete zamulčovat kůrou nebo pilinami a podložit je chvojím nebo těsně před sklizní slámou. To odradí plže.

3. Rajčata, brambory, pórek a košťáloviny před zamulčováním ještě přihnojte a přihrňte hlínou. Hrách přihnojte popelem ze dřeva.

4.Protrhejte plody jádrovin. Hrušně a jabloně už nasadily plody a pokud chcete mít kvalitní a velké ovoce, měli byste plody protrhat a to na vzdálenost asi 10 cm od sebe. Ovoce, které spadne na zem, postupně odklízejte, aby se z něj nešířily choroby a škůdci.

5. Rychle rostoucí rajčata je třeba vyvazovat k tyčkám. A důsledně vylamovat postranní výhony, které je oslabují a snižují úrodu plodů. Keříčkové odrůdy se naopak nevylamují!

6. Důležité je preventivní opatření proti houbovým onemocněním, která v deštivém počasí rajčata napadají. Pěstujte je vždy v dostatečných rozestupech a nikdy nezalévejte na listy. V případě potřeby je včas ošetřete měďnatými fungicidy, nebo biologickými přípravky na bázi řepkového oleje a lecithinu, které rovněž zvyšují odolnost vůči plísni.

7. V červnu také nastává čas sběru bylinek. Například heřmánek, řebříček, měsíček, kontryhel, kopřivy. Ještě před rozkvětem je pak vhodné seříznout šalvěj a meduňku. Sklízet můžete i aromatické bylinky, které znovu rychle obrazí - levanduli, tymián oregáno a rozmarýnu. Zastřiháváním vrcholků navíc košatí.

8. Chcete-li množit drobné cibuloviny, je vhodné je v červnu vyjmout ze země a do podzimu chovávat v mírně vlhké rašelině či písku. Jestliže tulipánům, narcisům a některým dalším cibulovinám zežloutly listy, můžeme cibule vyjmout a uložit pro podzimní výsadbu. Narcisy se v půdě ponechávají více let, tulipány se vyrývají každé dva roky.

9. Vysejte ještě keříčkové fazole a hrášek pro pozdější sklizeň. V první polovině měsíce můžete také ještě vysévat poloranou mrkev a kadeřávek.

reklama
reklama

Komentáře