Chmel na bohaté vlasy a nespavost

Šištice mají v tomto období nejvíce účinných látek. Sušíme je pozvolna a opatrně. Je to bylina choulostivá, která rychle ztrácí své léčivé účinky. Chmelové šištice obsahují především hořčinu zvanou lupulin. Ta dělá chmel výrazným a výjimečným. Dává pivu nejen jeho charakteristickou chuť, ale uplatní se i v uklidňujícím čaji nebo jako koupel. Odvar z chmele má vynikající vliv na naše vlasy, jejich růst a vitalitu. A mladé chmelové výhonky, pazoušky, můžeme využívat dokonce i v kuchyni.

Chutná jako chřest

Bílé křehké výhonky se dají připravovat podobně jako chřest. Oblíbená bývala zejména jejich úprava se solí, pepřem, octem a olejem. Pokrm patřil k vybraným lahůdkám a nechyběl na stolech šlechticů. Mladé výhonky chmele se používají jako zelenina dodnes. Můžeme se s nimi setkat i pod označením chmelový chřest. Zkusme je jemně nasekat do polévky nebo přidat do zeleninového salátu. Podobně jako chřest je můžeme i nakládat. Mladé výhonky jsou nejen chutné, ale i zdravé, obsahují hodně vitaminů skupiny B i minerálních látek. V minulosti bylo také známé kouření chmele, které má údajně podobné účinky jako kouření marihuany, může však být doprovázeno nepříjemnými vedlejšími účinky a vyvolat i závislost.

Pomáhá v klimaktériu

Vedle výroby piva se chmelové šištice využívají v průmyslu farmaceutickém, kosmetickém a potravinářském. Kromě výjimečné látky lupulinu obsahuje chmel různé pryskyřice, silice a vosky a další nevšední látky. Působí proti nadýmání nebo při potížích spojených s klimakteriem, má sedativní účinky, pomáhá odstraňovat nespavost a tlumí nervové podráždění, je protistresový. Působí mírně močopudně. U mužů tlumí sexuální pud.

.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden