Chodit můžete kdekoli a kdykoli. Každý krok se počítá.

Chcete žít déle? Choďte na dlouhé svižné procházky. I krátký čas věnovaný chůzi zlepšuje zdraví. Stačí už půl hodiny denně.

Nejjednodušší způsob, jak zůstat fit, je chodit pěšky. Má to stejný účinek jako běh nebo cvičení v posilovně. S pravidelným chozením jako sportem můžete začít i ve vysokém věku, samozřejmě jste-li zdraví. Denně byste měli svižnou chůzí ujít asi deset tisíc kroků, což je cca 7,5 kilometru.

Co je svižná chůze

Když jste při chůzi mírně zadýchaní, ale jen tak, abyste ještě mohli mluvit s tím, kdo jde s vámi, kráčíte svižně a jen v tom případě je vaše chůze efektivní. Pokud lapáte po dechu, zpomalte.

K tomu, abyste na svém zdraví pocítili její příznivý účinek, stačí tři měsíce pravidelné a intenzivní chůze.

Jak správně chodit

Znamená to dělat stejně dlouhé kroky a mít rovný a přirozeně uvolněný trup. Zapojte i ruce, máchejte s nimi a zhluboka dýchejte. Nejdřív došlápněte na patu a postupně přenášejte těžiště těla dopředu ke špičce, přitom se pata odlehčuje, až se chodidlo úplně odlepí od země.

Zadní strana končetiny je protažená, hýžďové svaly se stáhnou. Jestli chodíte správně, poznáte i tak, že vás druhý den nebudou bolet svaly. Pomůžou vám k tomu také kvalitní boty, s odpruženou podrážkou, dostatečně široké a prodyšné.

Účinky chození: Okysličuje se mozek, zlepšuje paměť a posiluje srdce. Chůze snižuje hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak, zlepšuje náladu, koordinaci pohybů a posiluje kosti.

reklama
reklama