Chorvatské ostrovy sladkého odpočinku

Příroda! Slunce! Památky! Moře! Víno! Mořské lahůdky! A je to blízko! Sedm pádných důvodů, proč jsou chorvatské ostrovy pro Čechy neodolatelným magnetem. Ale znáte opravdu všechno, co nabízejí? A nestálo by za to vybrat si propříště třeba nějaký jiný?

Brač

Brač je na dohled od Splitu, kam se z Prahy létá, a také sem odtud jezdí do přístavu Supetar trajekty. Nejproslulejším střediskem je tu městečko Bol s vyhledávanou pláží Zlatni rat na jižním břehu ostrova, se špičatým plážovým výběžkem, krytým na kraji piniovým hájem. Brač je proslulý vlastním vínem Plavač a skvělým olivovým olejem, ale nejlepším suvenýrem je zdejší olivové mýdlo s příměsí bylin. Ostrov je vápencový s řadou jeskyní, navštivte třeba Dračí jeskyni s reliéfy na stěnách u vsi Murvica, Nebo kamenný klášter Blaca ze 16. století. Roztomilým symbolem ostrova je piniová bonsaj v městečku Nerežišča, vyrůstající ze střechy románského kostelíku.
Zájezd autobus 10 dní polopenze od 8 500 Kč

Na středověké věži Revelin na Korčule hrdě vlaje chorvatská vlajka.

Korčula

Protáhlý, 47 km dlouhý středodalmatský ostrov Korčula má nejen krásné pláže, ale i léčivé bahenní lázně a na své si tu přijdou i milovníci památek. Přijet se sem dá trajektem do městečka Korčula od západu z poloostrova Pelješac nebo opět trajektem na východní cíp do města Vela Luka ze Splitu. U Vely Luky je k vidění prehistorická jeskyně Vela Spila, kde stále probíhají vykopávky. Na jižním okraji najdete zátoku Istruga, kde jsou proslulé bahenní koupele. Lákadly ve vnitrozemí jsou vesnička Smokvica s proslulým místním suchým vínem, pomeranči a olivami, stejně jako městečko Blato, jež se krom kinoték a rybích restaurací chlubí renesančním zámkem a středověkým kostelem Všech svatých. Zájezd autobus 10 dní s polopenzí od 10 400 Kč

Výhled z moře na klášter Františkánů v městečku Hvar.

Hvar

Dalmatský ostrov skrývá kouzelná městečka s bohatou historií. Město Hvar na východním cípu ostrova, sevřené dodnes středověkými hradbami, láká krásnou pobřežní promenádou. Benátčané tu po sobě zanechali katedrálu sv. Štěpána, radnici s orlojem a dochoval se i klášter s krásnými renesančními malbami. Centrální silnice poctivě spojuje všechna letoviska dlouhého ostrova, Stari Grad (hlavní přístaviště trajektů), Vrbosku, Jelsu až po Sučuraj na západním cípu.
Všude najdete půvabné úzké uličky a malé rodinné restaurace – a samozřejmě dlouhé pláže. Opuštěné kamenné vesničky, pečlivě obdělávané vinice, políčka levandule a zcela liduprázdné zátoky. Zájezd autobus 10 dní s polopenzí od 8 900 Kč

Dlouhatánské pláže najdete u Dražice na severu ostrova.

Pag

Chorvatsko je sice proslulé hlavně oblázkovými plážemi, ale ostrov Pag, ležící proti pobřeží střední Dalmácie, nabízí i pláže s jemným pískem.
Děti si udělají bábovky hlavně v letoviscích Stara Novalja, Potočnica a Povalja, a všechny zdejší pláže mají pozvolný vstup do vody a jsou tudíž vhodné pro děti. Střed podlouhlého Pagu tvoří velká mořská zátoka, z jejíž nejproslulejší pláže Ručica je pěkný výhled na skalní masiv Metajna. U městečka Mandre se lze již při nenáročném šnorchlování pokochat podmořským životem, rybami, krabíky, mušlemi, sasankami, hvězdicemi. Vyvěrá tu řada pramenů a v jižní části určitě navštivte jezero Velo Blato, jež je známé velkou ptačí rezervací.
Zájezd autobus 10 dní s polopenzí od 8 200 Kč

Pláž u Staré Bašky. Blízký kemp je plný celoročně.

Krk

Už vstup na tento ostrov je jako z pohlednice: vede k němu 1309 metrů dlouhý most, opírající se o ostrůvek Sveti Marko. Hlavní zdejší letoviska jsou na hornatém vápencovém ostrově rozmístěna od severu k jihu a dobře propojena autobusovými linkami. Někdejší rybářská víska Njivice na severu má krásné skalnaté zátoky a oblázkové pláže, obklopené borovicovými lesy, stejnojmenné hlavní město ostrova Krk má krásný a tajemný hrad Frankopan ze 14. století. Odtud můžete na východní pobřeží do starobylého městečka Vrbnik anebo na jih do kouzelných letovisek kolem oblasti Baška. A určitě navštivte jeskyni Biserujka u vesničky Rudine na severovýchodě  ostrova. Zájezd autobus 10 dní polopenze od 9 500 Kč

Městečko Rab má pěknou katedrálu přímo na břehu moře. Zajdete tam?

Rab

Pro někoho je Rab ze všech dalmatských ostrovů nejkrásnější, protože je zalesněný, ale i zde je hodně pláží. Leží hned pod Krkem, čili spíše na severu a mísí se tu mořský vzduch s vůní borovicových lesů, což z Rabu dělá doporučované plicní sanatorium. Bránou na ostrov je turistické městečko Lopar s písečnými plážemi a kempem, kde někteří jedinci žijí od jara do podzimu. Hned vedle je Loparský kras s jeskynní propadlinou a jezírkem. Na západním břehu na skalním úzkém poloostrově leží historické město Rab s úzkými uličkami a středověkou katedrálou, na které na břehu navazují turistické resorty. Tři kilometry od města je hustý les zvaný Dundo, ideální pro výlety. Zájezd autobus 10 dní s polopenzí od 10 290 Kč.

reklama
reklama