Chorvatsko - Pohádková místa Jadranu

Pobřeží i vnitrozemí na východě Jaderského moře je nádherné a proto se tenhle kout světa vyplatilo bojovat! Stopy tu zanechali už Římané, kteří si nemohli vynachválit zdejší víno. A stejné krásy Chorvatska, když přidáme ještě slunce, přírodu a moře, tu obdivují i Češi.

Zadar

Je to město starobylé, založené už v předřímské době a snad proto, že muselo často bojovat za nezávislost, má ve znaku rytíře. Jeho stará část vybíhá do moře a tvoří s břehem malebnou zátoku s přístavem, odkud vyplouvají lodě na další ostrovy a také do italské Ancony. Toto staré město nezapře původní pevnostní charakter, Zadar často válčil s Benátkami. Nejcennější je předrománský kostel sv. Donáta z 9. století se vskutku tajemným interiérem, románská katedrála sv. Anastázie z 12. století s krásnou zvonicí, Palác benátského rodu Ghirardini (Benátčané Zadar zákeřně dobyli) a mnoho další prastarých staveb. Dejte si výlet na protilehlý ostrov Ugljana s pevností sv. Michala.

Když se ze Zadaru vydáte na ostrov Ugljana, neprohloupíte!

Korčula

Protáhlý, 47 km dlouhý středodalmatský ostrov Korčula má nejen krásné pláže, ale i léčivé bahenní lázně a na své si tu přijdou i milovníci památek. Přijet se sem dá trajektem do městečka Korčula od západu z poloostrova Pelješac nebo opět trajektem na východní cíp do města Vela Luka ze Splitu. U Vely Luky je k vidění prehistorická jeskyně Vela Spila, kde stále probíhají vykopávky.
Na jižním okraji najdete zátoku Istruga, kde jsou proslulé léčivé bahenní koupele. Lákadly ve vnitrozemí jsou vesnička Smokvica s proslulým místním suchým vínem, pomeranči a olivami, stejně jako městečko Blato, jež se krom kinoték a rybích restaurací chlubí renesančním zámkem a středověkým kostelem Všech svatých.

Přístaviště sousedí s poetickou promenádou podél starých kamenných domů.

Dubrovník

Město vzniklo už v 7. století a na historickém centru je znát, že se kdysi muselo ubránit nepřátelům: k jeho tváři patří kamenné hradby s obrannými věžemi, a ještě nad bdí tři pevné gotické tvrze Lovrijenac, Bokar a Ravelin, a v přístavu pevnost sv. Jana. Procházka po hradbách je skvělá a mezi věžemi vás do staré pevnosti Bokar bezpečně dovede. Za pozornost stojí i městské brány, zejména východní Pločská s tvrzí Ravelin, ale na hradby, po kterých lze celý Dubrovník obejít, lze vylézt na více místech. Kousek od Pločské brány uvidíte majestátní Onofriovu kašnu a na hlavní třídě Stradun najdete krásné středověké budovy. A koho zmůže atmosféra města, ať se vydá na městskou pláž.

Nad dubrovnickou tvrzí Lovrijenac je vytesaný nápis: "Svoboda je nad všechno zlato světa."

Plitvická jezera

Přírodní park na horním toku řeky Korana nedaleko hranic s Hercegovinou tvoří 15 větších a bezpočet menších jezer, sevřených mezi terasovitě rozmístěnými vápencovými skalami. Točil se tu Vinnetou, ale stejně tak by tu mohli natočit Modrou lagunu (která se, jak známo, natáčela na Havaji), tak je tu krásně! Najdete tu 140 vodopádů, dvacet jeskyň a mnoho zřídel. Ve zdejších smíšených lesích žijí medvědi, lišky, srny i divočáci. Vstup je placený a turistické stezky vedou často pod vodopády nebo přes mostky nad vysokými srázy. Přes největší jezero Kozjak se svezete romantickým parníčkem. Tip: západním okrajem „Plitviček“ jezdí vláček, výhledy jsou skvělé. Což ale platí pro většinu Chorvatska.

Dřevěné chodníčky nad smaragdovou vodou, to jsou Plitvice.

Hvar

Dalmatský ostrov skrývá kouzelná městečka s bohatou historií. Město Hvar na východním cípu ostrova, sevřené dodnes středověkými hradbami,  láká krásnou pobřežní promenádou. Benátčané tu po sobě zanechali katedrálu sv. Štěpána, radnici s orlojem a dochoval se i klášter s krásnými renesančními malbami. Centrální silnice poctivě spojuje všechna letoviska dlouhého ostrova, Stari Grad (hlavní přístaviště trajektů), Vrbosku, Jelsu až po Sučuraj na západním cípu.
Všude najdete půvabné úzké uličky a malé rodinné restaurace – a samozřejmě dlouhé pláže. Opuštěné kamenné vesničky, pečlivě obdělávané vinice, políčka levandule a zcela liduprázdné zátoky.

Poloostrůvky a zátoky Hvaru jsou nádherné, Čech by se sem hned nejraději odstěhoval.

Makarska

Městečko na dalmatském pobřeží je plné domů z bílých kvádrů sbíhajících z mírného svahu k moři. Najdete tu krásnou promenádu s palmami, barokní kostelíky, z nichž nejhezčí je ten věnovaný sv. Petru. Najdete ho na půvabném zalesněném poloostrůvku, který do moře vybíhá přímo z centra města. Ideálním místem pro vycházku je park Šuma Osejava na jižním okraji Makarské, skalní a zalesněný.
Turista tu může ze stezky uhnout na pláž a hupnout přímo do moře. Nedaleko Osejavy je půvabné muzeum mušlí. Nepřekvapí, že tu působí i lázně zaměřené na nemoci dýchacích cest a pohybového ústrojí – tady by se díky slunci a mořskému povětří uzdravil asi každý.

Jedním z nejhezčích letovisek Makarské je Brela, krása skoro jako v Karibiku.

reklama
reklama