Chyby a omyly v krmení koček

Kočky jsou, oproti psům, ve stravování vybíravější a nesní jen tak ledacos. I tak je ale při jejich krmení důležité dodržovat určitá pravidla…

Kočky potřebují vhodnou a nutričně vyváženou stravu. Mnozí majitelé se však často dopouštějí nevědomých chyb, které mohou mít za následek nejen zdravotní, zejména zažívací, potíže. Jaké jsou ty nejčastější?

Krmení jednou denně

Kočku je lepší krmit několikrát denně. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, tak u kočky nevadí ji nechat přes noc. Kočka je schopná ke své misce přijít i 20krát během celého dne a jídlo si umí sama velmi dobře rozvrhnout.

Nepodstrojujte jí

Zatímco psi stravu rozdělují především na chutnou, neutrální a nepříjemnou, tak kočky mají daleko mlsnější jazýček. „Na rozpoznávání chutí mají až 500 chuťových pohárků, je proto důležité nepodstrojovat jim v podobě paštiček, šunčiček a podobných dobrot, ale již od mládí je zvykat na granule bez zbytečných pamlsků.

Může se to zdát na první pohled kruté, ale kočka se tak naučí v dospělosti neloudit a nebude v jídle tolik vybíravá,“ radí Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.

Pozor na mléko

Některým kočkám mléko chutná, většině však způsobuje zažívací problémy (průjmy). Pokud vaší kočce mléko chutná, dopřejte jí mléko kondenzované nebo zakysané mléčné výrobky.

Syrové maso

Protože je kočka šelma, má hodně lidí pocit, že jejich mazlíček potřebuje syrové maso. Je pravda, že stejně jako mléko, i krvavé maso jim moc chutná. Čas od času jí ho dopřát můžete, ale rozhodně ji syrovým masem nekrmte pravidelně.

Obsahuje totiž velké množství fosforu, který kočkám způsobuje řídnutí kostí, zvyšuje riziko vzniku močových kamenů a onemocnění ledvin.

Důležité bílkoviny

Častým problémem u koček je gastritida (zánět žaludku). Ta vzniká při konzumaci potravy obsahující látky, které žaludek neumí dobře strávit a může tak způsobit akutní zánět. Je proto důležité podávat prověřené krmivo, které obsahuje kvalitní a na bílkoviny bohaté suroviny.

„Důležité je sledovat podíl bílkovin. Ten by měl být vždy nad 30 %. Vybírejte také ty produkty, kde není vysoký obsah soli. Ta kočkám sice chutná, ale nedělá dobře jejich žaludku a močovému ústrojí. Pro dobré zažívání je vhodné volit grain-free krmivo,“ říká Martin Pučálka.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden