Co byste měla mít v domácí lékárně?

Nemůžete být samozřejmě připravená na vše, měla byste být ale schopná poskytnout sobě a svým blízkým první pomoc v řadě případů. Co by vám tedy doma rozhodně nemělo chybět?

Na odřeniny a popáleniny

Jde o nejčastější drobná poranění, která se nevyhýbají nikomu z nás. Sama jste to určitě několikrát zažila. Koupila jste si nové boty a po jejich prvním prochození, se objevil puchýř.

Vařila jste a nešťastnou náhodou vás popálila vařící voda nebo prskající olej z pánve. Ať už se vám stalo cokoli, určitě jste v takovém případě ocenila polštářkové náplasti, leukoplast či hojivou mast na popáleniny a odřeniny.

Právě to by vám v domácí lékárničce rozhodně nemělo chybět. Pokud chcete být opravdu důsledná, klidně k tomu přidejte i sterilní gázové čtverečky a roztok na dezinfekci kůže, které využijete při čištění rány.

Na bolest hlavy a zubů

V dnešní době už není potřeba se zatínat a pokoušet se přetrpět jakoukoli bolest. Pomoci vám mohou dostupná analgetika, která ji zmírní a zaručí, že si nebudete muset vzít na zbytek dne volno, protože byste nebyla schopná nic dělat.

Na chřipku a nachlazení

V lékárně najdete dnes nepřeberné množství produktů, které vám pomohou snížit horečku, zmírnit bolest v krku, zneškodnit rýmu, zamezit kašli. Je jen na vás, které si vyberete. Určitě neprohloupíte, pokud si do své lékárničky pořídíte teploměr, jedny kapky do nosu a jedny proti kašli, pastilky či sprej na bolest v krku a lék na snížení teploty a zmírnění zánětu. S touto výbavou byste měla jakékoli nachlazení zdárně přežít. Chcete-li být opět pečlivěji připravena, pak si kupte i doplněk stravy s vitaminem C na posílení imunity.

Na žaludeční potíže

Zhruba padesát procent populace se potýká dlouhodobě s problémy, jako jsou bolesti břicha, plynatost, říhání, křeče, průjem nebo zácpa. I pokud vás tyto problémy trápí jen nahodile, buďte na ně připravená. Pořiďte si jeden lék proti průjmu a jeden na zácpu. Hodit se vám pak můžou i prostředky proti překyselení žaludku a pálení žáhy.

Na alergii

Proti alergickým reakcím byla vyvinuta celá řada účinných přípravků a léků. Projevy alergie mohou mírnit přípravky založené na přírodních minerálních látkách, nosní a oční kapky a spreje pomáhají s léčbou celoroční nebo sezónní alergické rýmy (např. zmírňují otok nosní sliznice a zvlhčují ji), zklidňují slzení očí či alergický zánět spojivek. Projevy kopřivky a svědění pak dokážou zmírnit speciální gely a krémy. Nevíte-li, co si pořídit, doporučujeme jedno antihistaminikum pro první pomoc při alergické reakci, zvlhčující oční kapky a přípravek na zmírnění svědění při poštípání hmyzem, spálení od sluníčka či kopřivce.

Na nečekané události

Nikdy nevíte, co se vám kde může přihodit, proto je dobré mít v lékárničce i univerzální potřeby, které využijete nahodile, když to bude nutné. Mezi takové věci patří balíček sterilních rukavic, rouška pro dýchání z úst do úst, obinadlo, obvazová vata, pinzeta, malé nůžky či spínací špendlík.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden