Co dokáže máta?

Tato bylinka patří mezi nejléčivější. Můžete ji koupit v každém supermarketu nebo si ji lehce vypěstovat.

Kolikrát vám roste i jako plevel na zahrádce a vy nevíte, co s ní? Máta se dá konzumovat jak čerstvá, tak sušená, a dokonce i mražená. To se hodí zejména v zimě, kdy je hůře dostupná. Můžete ji pít ve formě čaje, přidávat ji do ovocných koktejlů nebo do pokrmů, sladkých i slaných, teplých i studených.A to nejsou jediné výhody máty. Víte, k čemu ji můžete v domácnosti využít? Stačí mít vždy po ruce pár lístků.

ULEVÍ OD BOLAVÉHO ŽALUDKU

Mátový čaj pochází z Maroka a už před staletími se používal k léčbě fyzických i duševních obtíží.
Charakteristická je máta ale svými léčivými účinky především v oblasti trávení. Zvyšuje chuť k jídlu, pomáhá ulevit od bolavého žaludku po přejedení, usnadní vám trávení a zbaví vás křečí. Mimoto ale také příznivě působí v období nachlazení, při bolesti v krku, když se vám v ústech vytvoří afty anebo když máte problémy s dásněmi.Obvykle působí účinně i při bolesti hlavy nebo stresu.

POZOR NA VEDLEJŠÍ ÚČINKY

Čaj z máty můžete pít pravidelně, čerstvé listy používejte na zdobení zákusků a dortů, do těstovin, kuskusu nebo do salátu.Jediné, na co si musíte dát pozor, je, abyste nepili mátový čaj každý den. Při dlouhodobějším užívání se totiž mohou objevit viditelné změny krevního obrazu.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama