Co nejlépe zabírá na zácpu a nadýmání?

Trávicí potíže jsou nejen nepříjemné, ale také narušují náš běžný životní rytmus a mohou přinést trapné situace. Jak podpořit trávení pomocí přírody?


Na vině zdravotních obtíží může být mimo jiné nadměrná konzumace těžkých, mastných a kořeněných jídel, silný stres, syndrom dráždivého tračníku, přemíra alkoholu, nedostatečný pitný režim nebo léky na žaludek.


Jednoduchý cvik proti nadýmání


Břichabol dokáže dokáže opravdu hodně potrápit. Snadno vám ale pomůže jednoduchý cvik! Položte se na záda. S nádechem pokrčte levou nohu, obejměte koleno a s výdechem zvedněte hlavu proti kolenu.


V pozici se snažte nadechnout a s výdechem vraťte na zem. Nohu a paži vraťte zpátky rychle, aby došlo ke správnému vyprázdnění plynů. Opakujte alespoň pětkrát na každou stranu.


Udělejte si dostatečné zásoby


S průjmem pomohou brambory, které jsou bohaté na vlákninu a zahušťují stolici. Zázrakem je také majoránka zahradní. Stačí svařit jednu polévkovou lžíci ve čtvrt litru vody a vypít bezprostředně po jídle.


Potrava bude naším tělem postupovat mnohem rychleji. Máta peprná zase podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, působí proti nadýmaní a posiluje přirozenou obranyschopnost i náš imunitní systém.


Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev.

Vyzkoušejte kysané zelí

Netřeba představovat také kysané zelí, které je pro naše zdraví hotovým pokladem. Trávicímu traktu pomůže také nalačno – odstraníte tak mastnotu ze střev a usnadníte vyměšování. Při bolestech břicha pomohou nadrcená semena koriandru. Jíst byste měli při obtížích zhruba čajovou lžičku třikrát denně.

Ovesné vločky jako prevence

Pravidelná konzumace ovesných vloček rovněž stolici zahustí a také pomůže k pravidelnému vyprazdňování. Tím předejdete nepříjemným průjmům a také zácpě. Oblíbeným zázrakem je rovněž černý kmín, který podporuje činnost trávicího traktu, usnadňuje trávení a pomáhá při nadýmání.

Doporučujeme: Čaj z maliníkových listů

Listy maliníku se sbírají od června do srpna. Naštěstí se ale dají použít i sušené. Tato bylina skvěle působí na trávicí trakt a zmírňuje křeče při kolikách. Na přípravu čaje budete potřebovat 10 g sušených listů a 200 ml vody.

Čaj připravujte pouze ve skle. Listy zalijte vroucí vodou a nechte 15–20 minut louhovat, poté sceďte. Na závěr můžete dosladit kvalitním medem.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden