Sušený tymián, spolehlivá léčivka za pár korun

Zima je obdobím chřipek a nachlazení. Pokud fandíte přírodní léčbě, můžete vyzkoušet účinky bylinky, kterou máte doma. Sušený tymián si totiž spolehlivě poradí třeba s úporným kašlem.

Možná máte pocit, že je jaro ještě daleko a potrvá dlouho, než se budete moci zásobit čerstvými bylinkami. To ale přece nevadí, vždyť nejspíš máte ve spíži hotový poklad.

Tymián má doma téměř každý

Tymián, ať už čerstvý na okenním parapetu, nebo sušený v kořence, má totiž doma téměř každý. Už jen proto, že si bez něho nedokážeme představit přípravu mnoha chutných pokrmů.

Víte ale, že tymián má mnoho prospěšných účinků pro lidské zdraví? A že nemusíte být zkušenými bylinkáři, abyste tymián zařadili do své domácí lékárny. Stačí, když si v nejbližším obchodě koupíte balíček sušeného tymiánu a můžete si doma vyrobit třeba účinný sirup proti kašli.

Má antibiotické účinky

Věřte, že se vám to vyplatí. Tymián je totiž bohatý na různé stopové prvky, vitamíny a kyselinu listovou. Pozitivně stimuluje imunitní systém a má antibiotické účinky. Proto se hodí i na vnější použití při zánětech ústní dutiny, při akné, různých hnisavých ranách a dalších poraněních.

Pokud budete pravidelně popíjet čaj z tymiánu, tyto účinky se brzy projeví i na trávicím traktu. Tymián je skvělý při různých zažívacích obtížích, při nadýmání a při nerovnováze střevní mikroflóry. Má také silný močopudný účinek. Hodí se proto na pročištění ledvin a odvedení nadbytečné vody z těla.

Na bolesti v krku i potíže s usínáním

Také spolehlivě detoxikuje organismus, pomáhá při dýchacích potížích a prospívá srdci. Také se doporučuje při bolestech v krku, menstruačních bolestech a při potížích s usínáním.

Tymián je zkrátka spolehlivá léčivka, kterou se vyplatí mír vždy po ruce. Protože ten sušený stojí jen pár korun, nic vám nebrání, abyste co nejdříve vyzkoušeli jeho léčivé účinky.

Účinný sirup proti kašli

Pokud vás trápí protivný kašel, což v tomto ročním období není nic neobvyklého, můžete si vyrobit skvělý domácí sirup. Jeho příprava je velice jednoduchá a navíc si budete jisti, že je složen výhradně z přírodních ingrediencí. Pro výrobu sirupu budete potřebovat 200 ml vody, 100 až 200 g cukru, 1 balíček sušeného tymiánu a 3 lžíce sušeného slézového květu.

Nejprve si v kastrůlku svařte vodu s cukrem tak, aby se cukr úplně rozpustil. Do tohoto roztoku vsypte obě bylinky a asi 2 minuty povařte. Pak odstavte a nechte přes noc louhovat. Druhý den směs sceďte přes čisté plátýnko do připravené lahvičky.

Uskladněte v chladu, nejlépe v ledničce. Sirup je skvělý při kašli a nachlazení, užívat by se měl 2x denně po 1 čajové lžičce. Díky tomu, že je sirup složený ze dvou bylinek s rozdílným účinkem, uplatní se jak při suchém, tak vlhkém kašli.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden