Co s prasklým zubem, abyste o něj nepřišli?

Praskl vám zub? I nenápadná podélná trhlinka by měla být důvodem, proč co nejdřív zajít do zubní ordinace. Jinak byste o zub mohli přijít. Příčinou praskliny zubu nemusí být vždycky jenom úraz. Stačí, když je zub oslabený nebo přetížený.

Bolet přitom vůbec nemusí.  Volit bílou plombu nebo amalgán? Včasnou výměnou výplní lze předejít podélným prasklinám zubů. Bílé plomby působí jako prevence proti prasknutí zubu. Umožňují zubaři odstranit pouze zubní tkáň zasaženou kazem. Naopak při přípravě zubu pro amalgámovou výplň je nutné zub odpreparovat více, aby plomba v zubu držela. Větším odvrtáním se zub dále oslabuje a tím pádem je náchylnější k prasknutí. Pravděpodobnost prasknutí zubu je velká i tehdy, pokud se o zuby nestaráte, kazy neřešíte a tudíž ani žádnou plombu nemáte.

Jak zachránit mrtvý zub?

Vůbec nejčastěji praskají takzvané mrtvé zuby, z nichž byly odstraněny nervy, je mnohem křehčí a oslabenější než ten zdravý. Zejména zadní zuby od čtyřek dál je proto potřeba ošetřit dále - tedy zhotovit na ně protetickou náhradu typu korunky nebo overlaye. Za prasklinami zubů určitě nehledejte genetiku, sklon k praskání zubů se nedědí. Pokud už naprosto zdravý zub praskne, stane se tak v důsledku úrazu nebo po skousnutí něčeho extrémně tvrdého, jako je kamínek v rýži nebo brok ve zvěřině. Praskliny může způsobovat i noční skřípání zubů, při kterém dochází k zatínání a přetěžování zubů během spánku..

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden