Co udělat ještě před rozvodem?

Rozchod bývá bolestivý. Na co se ptát, než to odpískáte?

Rozvést či nerozvést, to je skutečně zásadní otázka. Nelze jednat zbrkle a zbytečně emotivně. Zkuste se na věc nejprve podívat s chladnou hlavou.

Teprve, když všechna pro i proti zvážíte, můžete s klidným svědomím podepsat rozvodové papíry. Anebo také ne. To záleží na vašich odpovědích na následující otázky.

Co z toho všeho zbylo    

Jste spolu možná už dost dlouho. Váš vztah se za tu dobu vyvíjel a zamilovanost vás už dávno přešla. To ale vůbec neznamená, že partnera nemilujete, že se vaše city někam vytratily.

Zamilovaní nemůžete být věčně. Vášeň se časem přetaví na vyšší level vašeho vztahu. Na toleranci, úctu, důvěru a blízkost. Možná to momentálně přehlušily vzájemné neshody, nějaký průšvih jednoho z vás. Ale zeptejte se sama sebe. Opravdu tam už nic z toho pocitu, že k sobě patříte, nezbylo?

Co k němu stále cítíte    

Opravdu už nejde o lásku? Co, kromě momentální naštvanosti, k muži cítíte? Zkuste si to představit za rok. Současné problémy už dávno nebudou tak horké. Jak to bude fungovat? Dokážete si to představit? Nebo to považujete za nemožné. Pokud je kladná odpověď na první variantu. Bojujte o svůj vztah dál.

Chcete jen vyhrožovat    

Pravděpodobně rozvod ani nechcete. Možná se ho dokonce velice bojíte. Přesto jím neustále vyhrožujete. Nechcete si to přiznat. Ani to, že svými výhrůžkami držíte partnera v šachu. Vydíráte ho. Přestože vaše výhrůžky nemají vlastně nic společného se stavem vašeho vztahu. Jsou jen projevem vaší vlastní nespokojenosti, vzteku a frustrace, které si vybíjíte na partnerovi.

Pozor na bumerang    

Jenže vaše počínání připomíná hru s ohněm. Vše může obrátit proti vám,. Buď partner otupí a přestane brát vaše vyhrožování vážně. Přehlížet pak bude i skutečně vážné problémy, které by bylo třeba řešit. V tom horším případě, přistoupí muž na vaši hru. A nabídku na rozvod přijme. O rozvodu proto mluvte jen v případě, že o něm opravdu reálně uvažujete. A vnímáte ho jako nejlepší řešení vaší situace.

Nepodléhejte emocím

Horká hlava není ve chvílích, kdy se řeší bytí či nebytí vztahu, na místě. Máte pocit, že už mezi vámi nic není, vše vyprchalo a nastalo prázdno. Ta prázdnota vás deptá. Přímo se topíte v záplavě citů a sebelítosti. Pak stačí, když manžel zapomene na váš svátku. Začnete mu oplácet stejnou mincí. Nezájmem a lhostejností. Dostáváte se do bludného a začarovaného kruhu, který dost často rozetne až rozvod. Je to opravdu nutné? Nestačilo by třeba v klidu si vyříkat, co vám vadí a jak by bylo možné to řešit.

Rozvod z rozumu  

Něco jiného je, když se z vašeho partnera časem vyklube alkoholik, velice konfliktní a nepřizpůsobivý člověk. Může být i násilník nebo flákač. Možná jste kdysi tyto jeho špatné charakteroví vlastnosti pod náporem zamilovanosti přehlédla. Možná jste myslela, že to ve vztahu přejde. Nepřejde, naopak se to časem stupňuje. Tady nemá cenu s rozchodem váhat. Čím dřív, tím líp.

Co bude dál?    

Nakonec byste si měla položit ještě jednu zásadní otázku. Co vlastně od rozvodu očekáváte. Pokud se cítíte nespokojená se svým současným životem, může to mít jiný důvod, než jen nevhodné chování vašeho partnera. Svádět vždy vaši nepohodu na vztah nelze. Možná by bylo rozumnější pohovořit s odborníkem a zjistit skutečnou příčinu vaší nepohody. Jinak se totiž může stát, že rozvodem se u vás nic nevyřeší. Představa, že začnete znovu s čistým štítem, se konat nebude.

Bilancujte    

Problémy ve vašem manželství nevznikly sami od sebe. Vinu vždy nesou oba partneři. Víte, co jste dělala špatně? Pokud ne, nebude dobře fungovat ani váš další vztah. Proč vám byl muž nevěrný? Proč k vám tolik ochladl? Jaký impuls jste k tomu dala vy? Byla jste příliš chladná, panovačná, odmítavá, zaměstnaná… Otázek k zodpovězení máte víc než dost. Odpovězte si na ně, než zvolíte rozvod. Dne se sice preferuje pokažené věci vyhodit a nezdržovat se opravou. Vztahy ale za opravu přece stojí.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden