Moje sladké tajemství

Co vám hrozí při osteoporóze?

Málokdo ví, že i když vyrosteme, kosti se pořád obnovují. Děje se tak zhruba do třicátého roku života, kdy se buduje kostní struktura a převažuje novotvorba nad odbouráváním. Po dosáhnutí tohoto věku se však začíná všechno otáčet. Kosti se začínají postupně ztenčovat, jsou křehčí a náchylnější ke zlomeninám.

Výsledek nerovnováhy je známý jako řídnutí kostí. Kdo je v největším ohrožení Náchylnější k osteoporóze jsou ženy nad šedesát let, což je dané úzkým vztahem mezi ženskými hormony estrogeny a odbouráváním kostní hmoty. Spouštěčem bývá menopauza, kdy dochází k poklesu estrogenů. U mužů souvisí tento problém s poklesem testosteronu. Zhruba padesát až sedmdesát procent tvoří tzv. sekundární osteoporóza, která se klinicky tváří stejně jako primární, přesto je díky svému původu snadněji léčitelná.

Příčiny sekundární osteoporózy lze rozdělit na endokrinologické, gastrointestinální, neurologické, renální, revmatologické, farmakologické a jiné. Ohrožení jsou především lidé s nízkou tělesnou hmotností a ti, kteří utrpěli po padesátém roce zlomeninu z mírného pádu. Více ohroženi jsou také kuřáci, alkoholici a milovníci kávy.

Hlavní příznaky

Pacienti zpočátku nemusí mít žádné příznaky. Prvním příznakem může být až první zlomenina. Proto je hlavním strategickým cílem podobné zlomenině zabránit. Po první zlomenině se situace komplikuje a druhou metou je oddálení další zlomeniny. Časté jsou také poruchy obratlů, o kterých mnohokrát samotní pacienti ani nevědí a dozví se o nich dodatečně. Pokud pacient trpí bolestmi zad, jeho výška se snížila o tři centimetry a má viditelně shrbení, existuje předpoklad, že utrpěl zlomeninu vícero obratlů, a může tedy jít o příznak osteoporózy. Kost se někdy zlomí i po malém úraze, například po pádu ze stoje, a bolesti nemusí být výrazné.

Prevence je klíčová

Ve stadiu zlomenin je osteoporóza těžko léčitelná, proto platí staré známé pravidlo prevence. Důležitá je hlavně správná životospráva. Obohaťte stravu o ryby, mák, ořechy, sóju a hodně zeleniny. Vyhněte se nadměrnému množství masa, cukru soli. Jejich zvýšený příjem může podporovat vylučování vápníku, který je v případě této nemoci důležitý, neboť je základní stavební složkou kostní tkáně. V každém případě se vyplatí hlídat si jeho hladinu.

Kam na vyšetření

Nejste-li si jisti, zda se osteoporóza netýká i vás, zajděte si k lékaři, který vás pošle na denzitometrii, která měří hustotu kostní hmoty. Součástí vyšetření je i odběr krve a moči. Samotné měření speciálním přístrojem trvá asi dvacet minut a je nebolestivé. Můžete jím zabránit právě třeba první zlomenině.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden