Můj kousek štěstí

Co vás pálí, haste! Ale určitě včas

Nepříjemné pálení dokáže zkazit radost ze sebechutnějšího jídla.

Po jídle se obvykle cítíme spokojení. Jenže co když nás místo blažených stavů začne nepříjemně pálit jícen? Žáha je protivná věc. Jak na ni?

Pálení žáhy neboli refluxní porucha dokáže člověka pěkně potrápit. Pokud k němu dochází jen občas, můžete si pomoci sami.

Koření i alkohol

Při refluxu neplní správně svoji funkci jícnové svěrače. Obsah žaludku se tak přes oslabený jícnový svěrač dostává zpět do jícnu a zase zpět do trávicího traktu.

A protože žaludeční šťávy jsou vůči sliznicím agresivní, pociťujeme ono protivné pálení. Často ho vyvolají příliš kořeněná nebo sladká jídla nebo alkohol. Pokud příznaky přicházejí jen zřídka, postačí jen upravit jídelníček.

Pomoci může jedlá soda, nebo i obyčejná voda s citronem.

Co si vychutnáte

Sledujte, která jídla pálení žáhy vyvolávají. Vyhněte se také konzumaci velkých jídel na noc a neohýbejte se s plným žaludkem. Do jídelníčku zařaďte spíše libové maso, zeleninu, nekyselé ovoce, zdravé tuky, nízkotučné mléčné výrobky a ovesné vločky.

Pokud už na pálení žáhy dojde, můžete ho zkusit uchlácholit různými domácími prostředky. Na každého zabírá trochu něco jiného, takže budete muset nejdříve zjistit, co funguje u vás.

Nedejte se

Nejčastěji lidé používají jedlou sodu – lžička rozmíchaná ve sklence vody po jídle uleví. Nebo si dejte citron, ačkoli je kyselý, v těle působí jako účinná zásada, která neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny solné v žaludku.

Dejte si po jídle sklenku vody s čerstvě vymačkanou šťávou z poloviny citronu. Při problémech po jídle můžete zkusit rozžvýkat jeden syrový stroužek česneku. Není to sice bůhvíjak chutné, ale funguje to spolehlivě.

Česnek můžete také preventivně přidávat do jídel. Dobrým pomocníkem je i plnotučná hořčice. Rozmíchejte 1 lžičku hořčice v malé sklence vody a vypijte, trápení by mělo ustat během chvíle.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden