Co vás zbaví podzimních splínů

Zkracující se dny, pošmourné počasí, kolísající atmosférický tlak a gradující shon v práci. To vše přispívá k podzimním depresím. Podívejte se na naše tipy, jak se jich chytře a příjemně zbavit.

Vůně umí divy

Pořiďte si na podzim nový parfém. Už samotný nákup vonného flakonku vám může zlepšit náladu. A když si navíc vyberete ten pravý, skutečně vám pomůže zbavit se špatné nálady, stresu i úzkosti. Jaký by měl tedy být, aby pracoval na zlepšení nálady? Proti depresi pomáhá vůně jasmínu, levandule, ylang-ylang, citrusových plodů nebo vanilky. Váš parfém by měl obsahovat právě tyto složky. Pokud je vaším problémem úzkost a stres, zaměřte se na parfémy obsahující růži, bergamot, neroli nebo cedrové dřevo. Léčivý účinek výše zmíněných vůní můžete samozřejmě využít i v aromalampě nebo třeba při koupeli, do které si vůni přidáte v podobě esenciálního oleje.

S přáteli je nejlépe

Jedním z příznaků podzimní deprese je zvýšená únava. A když jsme unavení, většinou se nám nikam nechce, nejraději bychom seděli doma u televize. To ale není dobrý nápad. Samota a nedostatek aktivity totiž problémy jenom zhoršují. Naopak pobyt ve společnosti, která je vám milá, má pozitivní efekt. Kdykoli je to možné, vypravte se za zábavou s přáteli, nebo s rodinou. Uvidíte, že i když se vám zpočátku nebude chtít, budete se nakonec cítit o moc lépe.

Zvířecí terapeuti

To, že domácí mazlíčci jsou skvělým lékem na stres, deprese i obyčejnou špatnou náladu, bylo dokázáno už dávno. Věnujte se jim a odměnou vám bude lepší psychické zdraví. Stresu vás perfektně zbaví pomazlení s kočkou. Deprese se zbavíte při procházce se psem, kde na vás navíc pozitivně působí i čerstvý vzduch a pohyb. Nemáte žádné zvířátko doma? Zajděte si na něco dobrého do kočičí kavárny nebo jděte psa venčit s kamarádkou, která ho má.

Kupte si lampu

Nedostatek denního světla je jednou z hlavních příčin sezonních depresí. Pomoci vám mohou lampy a žárovky, které vydávají světlo ve vlnovém rozsahu denního světla. Lampy určené pro léčbu denním světlem bývají drahé, většinou stojí víc jak dva tisíce. Za samotnou kvalitní žárovku ale zaplatíte jen kolem čtyř set korun. Je to investice, která se vyplatí. LED lampa s denním světlem se hodí třeba na pracovní stůl a tu můžete pořídit již za cenu kolem pěti set korun.

Hrajte si s doplňky

Podzimní móda bývá oproti té letní většinou barevně tlumenější. A to je chyba, protože pestré barvy zlepšují náladu. Vypravte se na nákupy a pořiďte si doplňky ve žluté, oranžové, červené, hráškově zelené nebo blankytně modré. S barvami si pohrajte i v bytě. Vsaďte na teplé, optimistické odstíny žluté či oranžové, vyzkoušet ale můžete také romanticky něžnou růžovou. Zkuste třeba změnit barvu jedné stěny, závěsy, polštářky na sedačce nebo koberečky v koupelně.

reklama
reklama