Co vlastně víte o celulitidě?

Zbavte se vady na kráse

První zmínky o celulitidě se objevují již před 150 lety. Celulitida byla až donedávna považována jen za estetický (kosmetický) problém. Ovšem později se ukázalo, že pokud se její prvotní projevy neřeší, může se rozvinout až v chorobný stav. Termínem celulitida označujeme typ jistého zvrásnění a dolíčkování kůže se vznikem neestetických hrbolkovitých útvarů vyskytujících se zejména v oblasti stehen a boků. Setkat se můžete také s názvem „pomerančová kůže“, a to pro svou podobnost se strukturou pomerančové kůry plnou dolíčků, které lidské kůži samozřejmě vůbec nesluší.

Trápí i štíhlé ženy

Celulitida už dávno není problémem jen žen trpících obezitou, ale trápí i štíhlé ženy a dívky. V současné době se menší či větší mírou projevuje až u 90 % žen! Je to dáno nejen hormonální dispozicí, ale i stavbou podkožní tukové tkáně a nevhodnými stravovacími návyky. Rozdělit ji můžeme do čtyř základních stadií – zde platí, že čím je stadium mírnější, tím lépe a snadněji se jí můžeme zbavit.

I. stadium – dolíčky na kůži jsou patrné pouze při tzv. štípacím testu (po stisknutí kůže mezi dvěma prsty se vytvoří kožní řasa. Je přítomen lehký otok podkožních tkání v postižené oblasti.

II. stadium – dolíčky jsou viditelné již při kontrakci svalu v dané oblasti (vsedě, vestoje či při jasném a ostrém bočním světle. Vleže se kožní reliéf vyhladí a nerovnosti zmizí.)

III. stadium – nerovnosti na kůži jsou zřetelně viditelné nehledě na polohu či světlo. Kůže je chladnější a na pohmat citlivá a bolestivá.

IV. stadium – v posledním stadiu se již celulitida stává zdravotním problémem. Kůže je napjatá, tuhá a chladná, může být i bolestivá. V postižených oblastech si můžete nahmatat tvrdé bulky o průměru až 10 mm. A mohou ji doprovázet další komplikace.

Proč a jak vzniká?

Celulitida vzniká hromaděním tukové tkáně a v důsledku stárnutí podkožního vaziva. Ke zmnožení tukových buněk dochází působením ženských pohlavních hormonů – zejména pak estrogenu, který má schopnost vazivo změkčovat a zvláčňovat. I to je důvod, proč je celulitida v naprosté většině problémem postihujícím výhradně ženy. Vznik celulitidy podporuje také celá řada aspektů. A samozřejmě i špatné stravovací návyky mohou být jedním z důvodů jejího vzniku.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden