Co způsobuje ječné zrno?

Z malé lapálie se může vyklubat velký problém! Co s tím?

Objeví se nenápadně. Po probuzení vás začne divně svědit oko, a nepříjemný pocit se postupně změní v pálení a řezání. Na víčku si pak nahmatáte tvrdou bulku. Poradíme vám, jak se ječného zrna můžete zbavit.

Nastavujete tvář sluníčku a často si mnete oči. Anebo používáte dávno prošlé šminky. A problém je tu. Infekci jste si nezanesla naštěstí do samotného oka, ale schytalo to oční víčko.Zánět pak mívá dvě podoby. Nejčastěji se jedná o tzv. ječné zrno, vážnější formou je zrno vlčí. Tvrdá červená zatvrdlinka podobná obilce se většinou po týdnu sama vstřebá, v horším případě zhnisá, a na řadu přijde lékař. Víčko rozřízne a vyčistí.

Někdy ani mast nepomůže a na řadě je skalpel.

Jaká je příčina?


  • Dlouhodobě používané krémy, řasenky, tužky na oči, starší stíny. A když si je navíc večer z očí nesmyjete, mohou stát za příčinou ucpání mazových žlázek kolem očí. Kolem oka se běžně vyskytují bakterie. V případě, že dojde k ucpání žlázky, se  začnou množit a vyvolají zánět.

  • K zanesení vývodů žlázek stačí i mnutí očí špinavýma rukama i to, že si ráno nemyjete obličeje, dlouhodobé sledování televize či počítače, ale dokonce i kontaktní čočky.

  • Nejčastěji je ohrožena skupina lidí, kteří nenosí brýle se správnými dioptriemi a pohybují se v prašném prostředí. Oči jsou unavené, otékají, a to zánět usnadní. ·

  • Ječná a vlčí zrna se často vyskytují u lidí s oslabenou imunitou a sníženou obranyschopností organismu, například při cukrovce.

  • Příčinou často bývá i porušená funkce mazových žlázek, která je někdy součástí jiných kožních onemocnění víček a obličeje.

  • Na vině bývají i hormony.

  • Ječné i vlčí zrna se lehce přenášejí, proto je nutné bedlivě dodržovat hygienu.

    Šminky nikomu nepůjčujte, staré raději vyhoďte!Chraňte se před nákazou.

Začít byste měli u ručníků, které bude mít každý člen rodiny vlastní. V opačném případě bude mít za chvíli infekční zrna na očích celá rodina.   Obklady, nebo skalpel? Domácí léčba spočívá v přikládání teplých obkladů na oči, čímž se urychlí proces „uzrání“ vřídku a jeho prasknutí. Pokud se ale situace nezlepší, je na řadě návštěva lékaře, který obvykle předepíše mast s antibiotiky. Je lepší, léčit se doma, protože se oko musí cca 6x denně natírat mastí po dobu až 14 dnů. Někdy se zrno nevstřebá, ani nepraskne.Dojde k zatuhnutí žlázky a je nutný drobný chirurgický zákrok. Provádí se z vnitřní strany bez šití, oko je zavázané do druhého dne, v případě, že se žlázka musí odstranit zvenčí, je nutné sešití ranky a stehy se vytahují do týdne.

Důležitá je prevence

Oběma typům onemocnění víček předcházíme dodržováním hygieny. Myjte si často ruce, nedotýkejte se špinavými prsty očí. Důležitá je i očista obličeje. Před spaním je nutné se důkladně odlíčit! Dále je také vhodné užívat vitaminy řady B (B-komplex), třeba v droždí.Záněty se bohužel mohou opakovat. Jejich častější výskyt je známkou zanedbané hygieny nebo celkového oslabení imunitního systému. V takovém případě je nutné provést podrobnější testy.

Prevencí je dodržování hygienických návyků!

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden