Cviky proti bolesti zad

Celý den sedíte u počítače? Nebo vykonáváte fyzicky náročnější práci? Potřebujete pravidelné, tedy každodenní protažení. Uleví vám od bolesti zad, páteře i krku. Díky jednoduchým cvikům se budete probouzet odpočatí a bez bolesti.

Každé ráno po probuzení nebo večer, než půjdete spát, věnujte alespoň deset minut protažení.

Začneme vestoje

Postavte se tak, abyste měli chodidla u sebe, rovná záda, mírně podsazenou pánev a ruce splývající podél těla. Nyní mírně zakloňte hlavu, zhluboka se nadechněte a vydechněte.

Nyní naopak hlavu skloňte k hrudníku, opět se nadechněte a vydechněte. Opakujte pětkrát nahoru i dolů.

Rolujte

Nyní se opět postavte rovně, opět podsaďte pánev, zakulaťte záda a pomalu rolujte záda do předklonu. Pokud vám ruce nedosáhnou až na zem, můžete použít bločky nebo například židli, abyste se měli o co zapřít. Dvakrát se nadechněte a zase vydechnněte a opět s kulatými zády rolujte nahoru.

Cvik opakujte třikrát. Při poslední sérii v úplném předklonu vydržte alespoň jednu minutu, pokrčte nohy v  kolenou, střídejte pravou a levou, zahýbejte hlavou nahoru dolů a doprava a doleva a opět vyrolujte nahoru do rovného stoje.

V tureckém sedu

Sedněte si na  podložku do  tureckého sedu anebo na židli. Nyní se nadechněte a s výdechem trup od pasu nahoru stočte na  levou stranu. Pravou ruku si položte na levé koleno, levou rukou se zapřete za zády.

Vydechněte a s nádechem se v zádech ještě víc narovnejte. Při výdechu stočte trup ještě více doleva. Vraťte se do středu. Nyní opakujte na pravou stranu. Nadechněte se a s výdechem opět stočte trup doprava.

Levou ruku si položte na pravé koleno, pravou se zapřete o židli nebo o zem za zády. Nadechněte se a trup ještě víc narovnejte, při výdechu se stočte ještě více doprava.

V pozici mrtvoly

Lehněte si na záda, nejlépe na tvrdý povrch. Nohy nechte volně ležet, ruce si natáhněte za hlavu. Nyní střídavě vytahujte do  dálky zároveň levou nohu a  pravou ruku a  pravou nohu s  levou rukou tak, abyste se protahovali křížem. Při protažení se snažte dýchat do břicha.

reklama
reklama

Komentáře