Dáda a Felix. Tolik lásky, tolik bolesti

Rozvést se s FELIXEM SLOVÁČKEM (73)? To už DAGMAR PATRASOVOU (60) několikrát napadlo.

Nikdy to neudělala. Dagmar Patrasová (60) řečená Dáda pochází z pražské umělecké rodiny, otec byl sólový harfenista České filharmonie, maminka zpěvačka. Holčička byla odmalička vedena k lásce k hudbě a umění, hrála na klavír, zpívala ve sboru, navštěvovala výtvarný i dramatický kroužek, věnovala se sportovní gymnastice.

Na Státní konzervatoři vystudovala hru na klavír a na kytaru, poté získala stálé angažmá v Semaforu. Upozornila na sebe ve Smrti stopařek a pak v seriálu Arabela, kde ze své životní role zlé princezny Xénie vytěžila maximum – zanedlouho se stala princeznou dětských srdcí, a to za vydatného přispění manžela Felixe Slováčka (73).

Ten má v občanském průkazu napsané křestní jméno Antonín, Felix se mu zřejmě líbil víc. Vystudoval kroměřížskou konzervatoř a brněnskou JAMU. Klarinetista, saxofonista, hudební skladatel a dirigent se poprvé oženil s modelkou Alenou Hoptovou (68), v současné době vdanou už potřetí, tentokrát za německého továrníka.

Podobně jako se Antonín Slováček přejmenoval na Felixe, jeho manželka Alena si říkala René. Narodila se jim dcera René (39), která se, když otec rodinu opustil, zařekla, že s ním už nikdy nepromluví. Drsný slib porušila až v době, kdy Slováček slavil sedmdesáté narozeniny.

Začátkem osmdesátých let, kdy "frčel" slavný snímek Vrchní, prchni, se Dagmar stala erotickým symbolem vzhledem ke scéně ve vaně, kde se sprchuje, byť oblečená. Tvůrci filmu, režisér Ladislav Smoljak (†78) a scenárista Zdeněk Svěrák (80), ji ujistili, že netřeba mít strach, protože před kamerou nebude nahá, ale v šatech s rolákem.

Návstevníci_Dáda Patrasová_google_archiv ČT

Jen zapomněli dodat, že pod sprchou. Dagmar, když to ke své hrůze zjistila, nesouhlasila, bránila se jako lvice, poté si však řekla, že tahle dvě jména jsou zárukou kvality a že do toho tedy půjde. Přibližně v té době Felix poprvé na vlastní oči spatřil Dádu – na prknech Semaforu.

Nikdy na to nezapomene. Zamiloval se. Přemýšlel, jak to navléknout, aby ji někde "jako náhodou" potkal. Přemluvil její kamarádku, aby zorganizovala mejdan a mimo jiné pozvala i jeho, Felixe. A tak se ti dva blíže poznali na večírku v tehdejším maličkém Dádině bytě.

Sám saxofonista jednou vylíčil, jak večírek vypadal. Byl bouřlivý. Když se hudebník ráno probudil, zažil takzvané opilcovo ráno, což, pro nezasvěcené, znamená, že neměl nejmenší tušení, kde se nalézá a s kým.

Otočil se doleva a uviděl tam takové zkroucené černé klubíčko, jako by tam leželo koťátko. Zanedlouho už v bytečku jedna plus nic trvale pobýval. Přátelé dávali jejich vztahu minimální šanci, sázeli se, že vydrží leda tak, jak se říká, do švestek.

Saxofonista byl o třináct let starší než Dagmar a provázela ho pověst svůdníka. Zabrat dvojici dávaly rovněž zuřivé výlevy Felixovy manželky a brzy již exmanželky René, která oběma znepříjemňovala život, jak jen mohla.

Dádu veřejně obvinila z toho, že její dceři René naschvál ustřihla cop, zatímco pro nevěrného saxofonistu si vymyslela zákeřnější pomstu. Šeptá se, že napsala dopis s udáním, že Slováček má v úmyslu na zájezdu emigrovat do Západního Německa.

Kouzelná školka

Kapelník Ladislav Štaidl se musel dostavit na policii v proslulé pražské Bartolomějské ulici. Před odjezdem na koncert do Německa se za Felixe zaručil, v opačném případě by hudebníka za hranice nepustili.

Štaidl navíc tvrdil, že se mu Slováček svěřoval s tím, že jeho manželství s Alenou bylo od počátku špatné. Dádě muži tehdy zbožňovali. Někdy ji to až uráželo. Nechutnou historku prožila i v době, kdy už měla malého syna.

Tenkrát dostala nabídku na tříletý kontrakt do Hollywoodu na natáčení seriálu za několik set tisíc dolarů. Letěla podepsat smlouvu do Říma, kde jí jistý člověk sdělil, že má ještě jednu, ale docela nepodstatnou podmínku.

Stačí, když s ním jednou měsíčně stráví noc v hotelu Hilton. V tu chvíli položila pero a řekla, ať ji okamžitě odvezou na letiště. Nikdy by kariéru tímhle způsobem nedělala, rodiče ji vedli k pravdomluvnosti, čestnosti, slušnosti.

Nebyla tvrdý ambiciózní typ, který kráčí přes mrtvoly. Budoucího manžela zprvu odmítala, neviděla důvod, proč by se s ním měla scházet. V televizi působil jako nafoukanec, navíc byl ženatý. Ale on se nedal.

Na večírku, který zorganizovala Dádina kamarádka, si Dádu získal tím, že všechno, co s přítelkyní navařily, doslova vyluxoval. Povídali si o hudbě, a když Dagmar zjistila, že vážnou hudbu i vystudoval, řekla si, že tak povrchní člověk to snad nebude.

Co se týká skutečnosti, že byl ženatý, od počátku mluvil o tom, že má se ženou neshody a že u ní nezůstane. Chodili spolu tři roky, vzali se v roce 1983, což znamená, že za rok oslaví pětatřicáté výročí svatby.

1914-dada-patrasova-felix-slovacek-junior-anna-slovackova

Rodiče Dagmařinou volbou nebyli nadšeni, což je opatrně řečeno. Nakonec jim Dagmar musela říct, že pokud Slováčka nebudou respektovat, odejde z domu. Na měsíc skutečně odešla. Nepohodla se tehdy hlavně s maminkou.

Otec jí nikdy do vztahových záležitostí nemluvil. Až po jeho smrti se náhodou dozvěděla, že si v České filharmonii, kde působil, nechal o Felixovi vše zjistit. Ptal se lidí, kteří ho znali, jestli ji nezklame, jestli ji má opravdu rád.

V září roku 1983 se narodil Felix Slováček mladší (33), o dvanáct let později Anička (21). Saxofonista pomohl manželce s kariérou písničkářky pro nejmenší. Když totiž běžela v televizi Arabela a děti byly celé pryč z princezny Xénie, Slováček přemluvil kamarády, aby pro Dagmar složili dnes již notoricky známou píseň Chytila jsem na pasece žížalu Jůlii.

Přesvědčit Supraphon, aby vydal celou desku podobných písniček, nebyla hračka, ale saxofonista to zvládl. Žádné manželství však není procházkou růžovým sadem. Sláva a peníze štěstí automaticky nezaručí.

Dostavily se zdravotní problémy, Dádu celý život trápí bolesti páteře, a v období, kdy jí bylo opravdu nejhůř, se navíc přidaly potíže se štítnou žlázou, které začaly po smrti rodičů. Přibírala na váze, v těle se jí hromadila voda.

Když se se zdravotními obtížemi úspěšně poprala, objevil se problém zas někde docela jinde. Její manžel, který se již mnohokrát vyslovil v tom smyslu, že Dáda nemá žádnou negativní vlastnost, si našel milenku.

Co je na tom zdaleka nejhorší, vztah Felixe Slováčka a výtvarnice Lucie Gelemové (33) se stal celonárodní záležitostí. Dádiným životem jako by se prohnalo tornádo. Románek jejího muže už dlouho baví čtenáře bulvárních časopisů.

Hluboká manželská krize trvá dva roky. Kdyby Felix milenku alespoň skrýval! Ale chodí s ní na plesy i na večeře. Dagmar bude potřebovat hodně síly, aby situaci elegantně vyřešila. .

reklama
reklama