Můj kousek štěstí

Dejte pozor, co si pustíte k tělu...

Přírodní deodorant si můžete vyrobit i doma

Bez deodorantu či antiperspirantu se většina z nás neobejde po celý rok. Pot tu je, byl a bude. V létě, ale i na podzim a v zimě...

Někdy je to dilema – dát přednost čistě přírodním šetrnějším preparátům, nebo zamhouřit oči a spolehnout se na klasickou chemii? A je jedna cesta lepší než ta druhá?

Deodorant versus antiperspirant

Ještě než se rozhodnete, čemu dáte přednost, je dobré vědět, jak jednotlivé přípravky proti pocení fungují. Znáte rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem? Je to tak, že deodorant sice nezabrání pocení, obsahuje vonné a antibakteriální složky, které zamezují množení bakterií, které rozkládají pot, čímž vzniká zápach.

To antiperspirant omezuje tvorbě potu přímo v potních žlázách, proto bývá obvykle účinnější, a to díky přidání hliníkových solí. Oba však obvykle působí zhruba 48 hodin. Existují i kombinované přípravky, které spojují výhody a nevýhody obou předešlých.

Obsahují speciální látku, která pocení nezamezuje, ale dokáže vznikající pot pohltit. Vybrat si samozřejmě můžete ze spousty různých vůní i bez nich, v provedení ve sprejích, s roll-on kuličkou nebo z tuhých variant.

Aby měl přípravek správnou účinnost, použijte jej na suchou a čistou pokožku.

Jsou přírodní dostatečné účinné?

Obvykle se lidé rozhodnou přejít na přírodní alternativu proto, že se chtějí vyhnout hliníkovým solím. Ty totiž nemají moc dobrou pověst, některé výzkumy tvrdí, že zůstávají v potních žlázách a mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny, či dokonce Alzheimerovy choroby.

Ovšem přírodní deodoranty, podobně jako ty klasické, nemívají zpočátku tak velkou účinnost jako antiperspirant. Pokud se tím ovšem nenecháte odradit a vydržíte dva tři týdny, účinnost přírodních deodorantů bude srovnatelná s klasickými.

Čím to je? Tuto dobu totiž naše tělo potřebuje k tomu, aby se zbavilo nahromaděných hliníkových solí a pak teprve může začít adekvátně reagovat na jiné, jemnější přípravky.

Zapojte svou oblíbenou vůni a vyrobte si vlastní deodorant.

Vyrobte si vlastní deodorant

Domácí variantu přírodního deodorantu si můžete vyrobit i doma z běžných ingrediencí. Stačí v misce smíchat lžíci jedlé sody, lžíci bambuckého másla nebo panenského kokosového oleje, dvě lžičky kukuřičného škrobu a přidat pár kapiček svého oblíbeného vonného pleťového oleje. Důkladně promíchanou směs pak přendejte do uzavíratelného kelímku a uchovávejte v ledničce.

Použití je jednoduché: Naberte prsty trochu směsi, vetřete ji na potřebná místa a po chvilce smyjte vlažnou vodu a dobře osušte. Možná pak už žádný jiný deodorant chtít nebudete.

Víte, že...

•… nejvíce potních žláz je na chodidlech a dlaních rukou?

•...antiperspirant potřebuje několik hodin, aby začal být účinný?

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden