Dejte si petrklíč do očistného jarního salátu

Je známý také pod názvem Prvosenka jarní a bývá nejčastěji součástí detoxikačních jarních směsí. Protože je ale chráněný, sbírejte pouze jeho květ.

Prvosenka uvolňuje hleny, zlepšuje vykašlávání, zmírňuje i záněty, působí mírně močopudně a celkově uklidňuje a odstraňuje nespavost.Podává se obvykle ve formě nálevu při nemocích dýchacích orgánů i ledvinových problémech a rovněž jako čaj  proti nespavo sti. Nálev se připravuje z čajové lžičky sušeného petrklíče na čtvrt litru vařené vody, spaří se a pije se jednou denně.Čaj na jarní pročištění si vyrobíte z 50 g prvosenky, 15 listů kopřivy, 50 g mladých výhonků bezu černého a 15 g kořene pampelišky, smícháte a vrchovatou lžičku této směsi použijete na 1/4 litru vody. Spaříte, necháte vyluhovat a pijete několikrát denně.

Může být jedovatý?

Petrklíč je skutečně ve větších dávkách mírně jedovatý. Tuto bylinu by neměli užívat pacienti, kteří berou léky na ředění krve. Rostlina tiší  bolest hlavy, reguluje metabolismus , užívá  se při revmatoidní artritidě, zvyšuje p ocení, tlu mí  záněty a jako obklad se používá při bolestech  trojklanného nervu nebo artritických kloubů.Petrklíč má také široké využití v kosmetice. Mast z petrklíče se používá na spáleniny od sluníčka  a na skvrny na kůži. Z nálevu (10 gramů květu) se dělají vlasové  koupele. Po nich jsou vlasy hedvábné, jemné  a příjemně voní.Tímto nálevem se také dá omývat  mastná pokožka a ucpané póry. Květy lze přidávat do jídla jako barvivo. Mladé listy se připravují jako jarní salát, případně  se vaří jako kapusta. Z květů se dříve dělaly bonbony: Květ se namočí do vody.Počkáme, až květy nasáknou vodou a zeslizovatí. Přidáme cukr či med a vaříme, dokud nám. nezbude  hustá kaše. Poté necháme vychladnout a lžičkou  ukrajujeme jednotlivé bonbony. .

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden