Můj kousek štěstí

Dejte si pořádnou porci kyslíku

Kyslíkovou kúru si můžete dopřát i v pohodlí domova

Dýchání a následně také krevní oběh zajišťuje, aby se kyslík dostal doslova ke každé buňce v těle. Tomu procesu můžete ještě pomoci kyslíkovou terapií.

Kyslíku musí být v těla tak akorát. Pokud ho máme delší dobu nedostatek, nepříznivě to ovlivní celkové zdraví včetně mozkových funkcí.

Co je kyslíková terapie?

Nedostatek kyslíku v těle způsobuje zvýšenou tepovou frekvenci, problémy se spánkem, únavu, nechutenství, bolesti hlavy. Proto je někdy vhodné dopřát si cílenou, odborně vedenou kyslíkovou terapii.

Při ní z přístroje přes masku vdechujete kyslík ve vyšší koncentraci, než je jeho běžný výskyt ve vzduchu, a dostává se tak do tkání a orgánů ve zvýšené míře.

Pro koho je vhodná?

Kyslíková terapie pomáhá zejména nemocným lidem s plicními i jinými chorobami, využívá se i u srdečních onemocnění, při potížích v klimakteriu, psychických problémech a depresích, nádorových onemocněních, bolestech hlavy, nechutenství, nespavosti apod. Posiluje obranyschopnost a zpomaluje stárnutí.

Je vhodná před operací i po ní. Rychleji se uzdravíte, urychlí se hojení ran. Využít ji mohou i pacienti s nádorovými onemocněními, kteří procházejí chemoterapií.

Pro dlouhodobě nemocné, například lidi s chronickou obstrukční plicní nemocí apod., jsou k dispozici i přístroje na domácí kyslíkovou terapii. Pokud máte pocit, že je to právě pro vás, poraďte se nejdříve s lékařem.

Jak to probíhá?

Tuto kúru nabízejí některá zařízení i lázně, která disponují tzv. hyperbarickými komorami. Jsou to takové ocelové válce, v nichž je stejný přetlak jako 16 metrů pod vodou. Člověk v ní sedí nebo leží, na obličeji má masku a vdechuje kyslík.

Procedura je velmi příjemná, bezbolestná a trvá většinou 60–90 minut, během nichž si můžete číst nebo poslouchat hudbu. Léčbu doporučuje obvodní lékař či specialista a je plně hrazená zdravotní pojišťovnou.

Dobré rady

• Do kyslíkové komory nechoďte, pokud máte rýmu, kašel nebo virózu.
• Terapie není vhodná pro lidi s epilepsií či zvýšenou funkcí štítné žlázy.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden