Devětsil nechrání pouze před sluncem a deštěm

Najdeme jej na březích vodních toků, na zamokřených loukách i v příkopech. Jeho obří listy zná jistě každý. Vypadají jako klobouk.

Devětsil má v sobě ale také cenné léčivé látky. Naši předkové jej používali zejména jako obklady, které hojí zranění. Rostliny vykvétají na jaře růžovými, karmínovými nebo bílými květy. Jeho latinský název znamená v překladu Sluneční klobouk a nejspíš vychází z obřích listů, které poutníci trhali a zakrývali si jimi hlavu před žhnoucím sluncem.

Sběr a sušení

Devětsil lékařský, lidově zvaný lopuch, sbíráme hned, jak se objeví lodyha s květy. Devětsil kvete od března do května. Po odkvětu vyrostou velké srdčité listy, které mohou být až půl metru široké.
I když je léčivá celá rostlina, nejúčinnější je kořen. Pokud kořeny vydolujeme, dobře je vypereme v čisté vodě, osušíme a pak sušíme ve stínu nebo s sušičce při teplotách do 40 °C. Devětsil můžeme využít i v kuchyni. Mladé květenství smažíme na oleji a podáváme jako chuťovku k tučným masům. Výrazně podporuje trávení. Malé množství hořkých listů můžeme přidat do míchaných zeleninových salátů.

Účinné látky devětsilu

Devětsil pomáhá při mnohých obtížích. Čaj působí proti horečce, napomáhá pocení, používá se při dně a epilepsii. Velké, čerstvé listy se používají na obklady při úrazech. Čaj z devětsilu čistí krev, pomáhá léčit kožní onemocnění, včetně lupénky, je močopudný, zklidňuje kašel, tiší křeče, hojí záněty a natržení svalů. Obklady z čerstvých nadrcených listů pomáhají na odřeniny a pohmožděniny a revmatické klouby. Obklady jsou zvlášť účinné. Vyrobíme si jej tak, že čerstvě umyté listy rozmělníme (posekáme nebo naklepeme paličkou) a opakovaně přikládáme na postižené místo.

.

reklama
reklama