Diane Keaton - Kvůli kariéře si zničila zdraví

O tom, že showbyznys umí být k začínajícím hvězdám neuvěřitelně krutý, by mohla vyprávět americká herečka Diane Keaton (71). Jediná věta ji totiž málem zničila.

Fanoušci si pohlednou herečku pamatují nejvíc z komedií Hlava rodiny nebo Klub odložených žen. Obvykle ztvárňuje ženy, které jsou nekompromisní, silné a vědí, co od života chtějí. Mnoho lidí proto považuje Diane Keaton za stejně ráznou bytost, pravdou však je, že taková není. Nebo alespoň vždycky nebývala. V knize Then Again, v níž nechává fanoušky nahlédnout do svého nejhlubšího nitra, popisuje okamžiky, kdy se jí život vymkl z rukou a ona nad ním ztratila na pár let kontrolu. Shodou okolností to byla doba, kdy s herectvím začínala. Chybělo jen málo a kdoví, jestli by tu dnes vůbec byla.

Začínala v nočních klubech

Touha stát se herečkou začala v Diane Keaton, vlastním jménem Diane Hall, klíčit poté, co její matka fotografka vyhrála v Los Angeles cenu nejlepší ženy v domácnosti. Líbil se jí ceremoniál, který předání ceny doprovázel a nejspíš jí učaroval i bouřlivý potlesk diváků. Začala proto během studia střední školy docházet do pěveckých a divadelních kroužků. Jakmile studium ukončila, nastoupila na herectví na Orange Coast Collage. Ke své smůle však na škole vydržela pouhý rok. Chtěla totiž moc věcí najednou. Studium se spolu s vystupováním v divadle značně křížilo, a tak se Diane rozhodla pro složitější start kariéry. Dnes prý ale nelituje. Živila se, jak se dalo. Málokdo o ní ví, že začínala v nočních klubech, kde zpívala tamním štamgastům.

Kmotr

Režisér jí srazil sebevědomí

Kdo Diane Keaton zná, minimálně alespoň z jejích nejslavnějších filmů, asi jen sotva by si kdy pomyslel, že tahle přitažlivá dáma, někdy bojovala s váhou. Kdyby záleželo jen na herečce, nikdy by k tomu zřejmě nedošlo. Nebo alespoň ne tak drastickou formou. Jak už bylo v úvodu naznačeno, showbyznys všeobecně není místo pro křehulky, které se neumějí poprat s kritikou a drsnějším vystupováním zkušených bardů z branže. Na jednoho takového ke své smůle narazila Diane Keaton hned na počátku své kariéry v roce 1968. Byl jím ředitel Brodwaye, který se na nic netušící devatenáctiletou dívku obořil, že je tlustá a musí zhubnout alespoň 10 kilogramů. Ideálně, co nejdříve pochopitelně. Touha stát se součástí Brodwaye ve hře Vlasy byla silnější než zdravý rozum. Diane začala hubnout, bohužel si k tomu nevybrala tu nejlepší cestu. „Bylo to příšerné. Cítila jsem se na dně. Lhala jsem sama sobě a snažila svůj problém skrývat,“ přiznává. Při výšce 170 centimetrů vážila tehdy začínající herečka 64 kilogramů. Což je váha naprosto ideální. O tom, že by měla nějaké kilo navíc, nemohla být rozhodně ani řeč. Jenže dobře míněných rad Diane Keaton tenkrát nedbala a pustila se na tenký led zákeřné a nevyzpytatelné bulimie. „Nemyslím, že se tomu tehdy říkalo zrovna bulimie.

Dlouhých pět let trvající peklo

Byl to prostě trik, nacpat se a vyzvracet, který se běžně dělal,“ vzpomínala později herečka s tím, že vzhledem k tomu kolik dívek a žen v jejím okolí hublo podobným způsobem, neměla ani příliš pocit, že dělá něco špatného. Až mnohem později jí začalo docházet, že má pořádný problém. „Bylo to odporné a vážně nechutné,“ dodala. O mnoho let později se zamýšlela nad tím, kolika ženám a začínajícím herečkám tenhle ředitel zničil život – nebo přinejmenším zdraví. Herečka začala docházet na terapie a svůj problém řešila s psychologem, vyléčená se ale údajně necítí dodnes.

Something-s-Gotta-Give

Závislá zůstane už navždy

Kladete si otázku, co taková večeře bulimičky obnáší? Diane vám to popíše: „Kbelík smažených kuřat, několik porcí hranolků s modrým sýrem a kečupem, dvě další hotové večeře k televizi, velkou láhev limonády, kila sladkostí, celý dort a tři koláče s banánovým krémem. “Dnes už jí Diane zdravě a na bulimii jen vzpomíná, přesto přiznává, že ví, že se své závislosti už nikdy nezbaví. V hloubi duše jí nemoc totiž stále svírá a její extrémní štíhlost je toho dokladem.  .

reklama
reklama