Díky kruté nemoci se Pomeje a manželka zase sblížili!
Věřil, že ho zachrání hladovka. Před čtrnácti dny se vrátil z nemocnice domů a učí se všechno znovu.

Voperování umělé hlasivky. Přesně to teď čeká na herce a dabéra zahraničních hvězd Jiřího Pomeje (53). Ač se bránil zákeřné rakovině sebevíc, musel stejně podstoupit nutnou operaci, kdy mu lékaři odebrali celý hrtan a hlasivky. Jak zamávala nemoc a domácí péče ženy s jeho manželstvím?

Konečně může zase jíst. Herec a bývalý producent Jiří Pomeje (53) prožívá od dubna loňského roku, kdy zjistil, že má rakovinu hrtanu, nejhorší období svého života. Po dvouačtyřicetidenní hladovce, která stejně nakonec nezabrala a pouze jeho tělo oslabila a připravila o čtvrt metráku váhy, musel stejně na nebezpečnou operaci. „Hladovka, i přesto, že neměla takový výsledek, jaký jsme si přáli, měla smysl. Jirka ví, že udělal maximum, což mu cestu na operační sál aspoň trochu ulehčilo,“ potvrdila jeho žena Andrea (29). To znamenalo odstranění nádoru, odebrání celého hrtanu i hlasivek a doživotního slavíka. Herec ale už neměl na vybranou. Zcela oslabený prodělal na konci hladovky těžký zápal plic. Jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že okamžitě musel v Ústřední vojenské nemocnici na operační sál, ze kterého odjížděl v umělém spánku a zůstaly mu už jen dvě možnosti. Buď několikahodinová operace a ztráta hlasu, nebo jistá smrt.

Uměl si užívat života. Teď se musí naučit žít úplně jinak.

Zákeřná nemoc ho naučila pokoře

Jirka nakonec ustoupil a přes vlastní sebezapření si nakonec asi i kvůli své manželce a malé dcerce Aničce (4) vybral bez jakéhokoli nátlaku první možnost. Metastáze sice zrovna nemá, ale je mu jasné, že rakovina může začít bujet kdykoli jinde. „Zdravím všechny, kteří mně nebo Andy píšete a podporujete nás. Chtěl bych vám všem poděkovat, hlavně doktorům a sestřičkám, kterým vděčím za to, že ještě žiju,“ zněl jeho první vzkaz všem jeho obdivovatelům. „Mějte pokoru ke zdraví, protože život se vám někdy může obrátit vzhůru nohama, jako teď mě,“ pokračuje. Pro něho i jeho rodinu je to tak velká zkouška a běh na hodně dlouho trať.

Vyšetření a operace byly jediná možnost.

Naučili se spolu mluvit očima

Stejně to vidí i Andy, která takovou životní zkušenost vidí dokonce do určité míry jako dobrou věc. Jirka podle ní musí prý vše využít ve svůj prospěch. Doteď žil v nejistotě a stavěl si vzdušné zámky. Momentálně prý aspoň ví, na čem je. Je mu opravdu takovou oporou, jak tvrdí? Andrea u jeho lůžka v nemocnici během jeho dlouhého zotavování trávila každou volnou chvíli. Do toho musela doma plnit všechny povinnosti i za něho. Starat se o dceru, zajišťovat choď domácnosti a ještě vydělávat peníze. Vyčerpání si tak pomalu začalo vybírat svou daň. Pár dní se spekulovalo o tom, že za nemocným hercem Andrea vůbec nechodí. Proč ho v nejtěžších chvílích takhle zanedbávala? Přestala jisnad péče o manžela bavit? Samá voda. Důvodem byla péče o malou dcerku, o kterou se doma musela postarat, protože byla nemocná. Většinou jí ale s péčí pomáhají její rodiče. Andy má totiž co dělat, aby v té vypjaté situaci spala a aspoň trochu jedla. Sílu jí ale paradoxně dodával právě Jirka, který s ní sice mohl komunikovat stále jen pomocí bloku a tužky nebo očima, ale o to byla celá konverzace pro oba vzácnější. Jeho první věta po operaci prý zněla: Lásko, to zvládneme! Nemoc ho dokonce naučila psát dlouhé SMS, které nikdy dříve nepsal.

Také kolegové se ho snaží povzbudit.

Musí si zvykat na vše znovu

Známý herec se ale bude musel vypořádat i s dalšími omezeními. Prvních čtrnáct dní po náročném pětihodinovém zákroku nemohl například vůbec polykat a musel vše olivat. Polykací cesty mu sice zachránili, takže bude moct normálně jíst, v nemocnici mu ústa musela denně čistit zdravotní sestra, ale doma se to musel naučit úplně sám. Za sebou má také vedle ozařování první loky pití a kašovité stravy. To se kvůli oslabení polykacího reflexu může dlouho navracet nosem, takže musel vše dělat zatím jen pod dozorem lékaře. Z toho, že bude uslintaný, jak sám říká, měl podle Andrey největší strach. Z čeho nemá naopak vůbec obavy jsou všudypřítomné bacily. I když měl totiž od lékaře zakázáno vycházet z domu, vydal se hned mezi lidi na nákup. A co ho čeká dál? Jirka má na výběr. Buď se naučí mluvit jícnových hlasem, kdy se naplní jícen vzduchem, a pak ho uvolňuje říháním, nebo  si bude přikládat elektrolarynx, speciální zdravotní pomůcka, která za něho bude mluvit. Anebo si může nechat dát hlasovou protézu, tedy umělé spojení mezi průdušnicí a jícnem. V každém případě má ještě šanci a naději na kariéru a budoucnost!

Rodina je to, co ho drží nad vodou!

Budou se stěhovat do dalekého Thajska?

I když má Jirka před sebou ještě dlouhou dobu rekonvalescence doma, už pár týdnů po operaci  vymýšlel s Andy plány do budoucna. A ne jen tak ledajaké. Přemýšlí totiž nad tím, že se natrvalo odstěhují z České republiky až do dalekého exotického Thajska. Má to hned několik důvodů. „Je to možnost, kterou jsem Jirku před operací motivovala. Miluje to tam a okolí ho nebude tolik sledovat,“ nechala se slyšet jeho žena. K tomu jsou prý v exotické destinaci velmi dobré školy, kde se Anička alespoň naučí anglicky. Jirkovi by zase mohl pomoct tamní vlhký vzduch. Nejsou ale hlavním důvodem její rezidentní kluby, kde může den co den dělat dýdžejku a složitě necestovat přes půl světa? Teď totiž musí práci kvůli němu rušit. Stejně budou moci nejdříve odcestovat až za nějaku dobu. I tak bude Jirka žít několik let ve strachu, jestli se mu nemoc nevrátí, a chodit na pravidelné kontroly. Jak tohle zvládne? Jeho žena má už teď strach o jeho psychiku. „V tom obrovském těle jsou emoce. Jeho zabijákem je právě hlava,“ bojí se. Nepřidává mu ani nevyřešená kauza z dob, kdy produkoval film Andělská tvář. Soud totiž nedávno rozhodl, že má zaplatit majitelce penzionu, kde štáb bydlel, téměř půl milionu korun.

Pomůže mu změna prostředí?
Související články
Přišla Tereza Kostková svému muži na další nevěru a vyhodila ho?
premium
Už před lety se jedno manželství herečce Tereze Kostkové (48), hrdince seriálu Jedna rodina, rozpadlo. Je snad možné, že se teď opakuje minulost a lásce s Jakubem Nvotou (46) je konec? V poslední době se Tereze Kostkové (48) pracovně daří. Nejenže je hlavní hvězdou seriálu Jedna rodina, který se ze zamýšlených pár dílů stává takřka nekonečným, ale […]
Někdy se musí herečka ze seriálu ZOO Pavla Tomicová (62) cítit, jako kdyby snad byla prokletá. Takovou smůlu v lásce, jako ona, má totiž opravdu jen málokdo. Když už si myslela, že po období smutku přichází čas na štěstí, došlo prý na další zklamání. Českým showbyznysem kolují informace, že ji měl zklamat sympatický kolega ze ZOO Robert Nosek. Tohle opravdu […]
A je to tady! Po dlouhých 14 letech se herečka Tereza Brodská (56) vrací do nekonečné Ulice. Jak jsme vás již informovali, na Primě se sympatická černovláska nedohodla na podmínkách nového projektu, a tak dala televizi vale a naskočila ke konkurenci, kde ji přivítali s otevřenou náručí. Jenže ne zrovna všechno je asi zalité sluncem. […]
Můj čas na kafíčko / 22.7.2024
Na filmovém festivalu v Karlových Varech si připravil moderátor Leoš Mareš (48) velké překvapení. Obarvil se na blond! Tím překvapil nejen své fanoušky, ale především manželku Moniku (43), která s hořkostí shledala, že momentálně vypadá Mareš jako jeho bývalá žena, která je také odbarvená. A bylo vidět, že jí to rozhodně není po chuti! Že by v tom trojúhelníku panovala […]
reklama
V premium článcích najdete to nejlepší z našich časopisů
Pondělí Běžte svému štěstí naproti
Středa Časopis, který vás naladí do pohody
Středa Týdeník o všem, co hvězdy tají
Čtvrtek To nejlepší, co si ke kávě můžete dát
Čtvrtek Konečně časopis, se kterým vyhrajete
Časopis se kterým minulost nestárne
Nezapomenutelné a milované hvězdy
Můj čas na kafíčko speciál
Extra porce příběhů ze světa slavných
Časopis, který ženám rozumí
Naše časopisy si můžete také výhodně předplatit!
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama

O nás

Jedinečný web, který Vám přináší aktuální zprávy ze světa slavných osobností. Můžete poznat skutečné životy populárních herců, zpěváků či jiných známých celebrit. Odhalit strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend.

Vaše redakce

Copyright © RF-Hobby.cz