Moje šťastná hvězda

Dokázal zastínit i největší hvězdy, přesto si nepřipadal dobrý

Moje šťastná hvězda

Skromný herec dostal od Krále komiků vyhazov a do zlaté kapličky se bál nastoupit, protože měl pocit, že na takovou poctu není ještě dostatečně připravený.

Byl takový jako mnohé z jeho postav. JINDŘICH PLACHTA (†52) nepatřil k sebevědomým hereckým hvězdám, typická pro něj byla plachost a především velké a statečné srdce.

Asi jeho nejslavnějších filmovou postavou je profesor Matulka z Cesty do hlubin študákovy duše. Jindřich Plachta (†52) v něm hrál v podstatě sám sebe – zatímco pan profesor stále váhá se státní zkouškou, na kterou se necítí připraven, Plachta několikrát za svůj život odmítl trvalé angažmá v pražském Národním divadle, protože si nepřipadal dostatečně dobrý.  

Přitom hraní bylo to, po čem celý život toužil, a divadlo, stejně jako film, byly jeho celoživotní lásky.

Úředníkem z donucení

Narodil se v Plzni do dělnické rodiny. Jeho otec pracoval ve Škodovce a svou vlastní schopností se vypracoval na lepší místo a vážil si ho i samotný majitel slavné továrny. Pro své děti – Plachta měl ještě dvě sestry – si přál ale jinou

Zbývá vám 89% článku k dočtení. Nenechte si to ujít!
Přístup k celému článku získáte s PREMIUM předplatným.
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
Pokud vám stačí odemknout pouze tento článek, můžete tak učinit okamžitě zasláním jediné SMS. Zašlete SMS ve tvaru "ctu clanek" na číslo 903 33 20. Během chvilky obdržíte číselný kód, kterým článek odemknete.
Cena SMS odeslané na číslo 9033320 je 20 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Infolinka: 602 777 555, www.platmobilem.cz.

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden