Drážďany: Slavnostní vánoční opojení

V předvánočním čase sem většina Čechů míří za nákupy, ale byla by velká chyba strávit čas v krásně nazdobených Drážďanech jen v obchůdcích a trzích! Jde o město, které povstalo z úplné zkázy a dnes patří k nejkrásnějším městům Evropy.

Kdo jede za obyčejným výhodným nákupem, zabrzdí na drážďanském předměstí Heidenau u obrovského supermarketu Real, ale kdo jede za něčím onačejším, pokračuje dál. Ve středu města na Prager Strasse narazíte na Centrum Galerie a v něm na Primark, ohromný obchod s oblečením. Hned vedle je Globetrotter, čtyřpatrový obchoďák zasvěcený sportovnímu vybavení. Kdo chce něco luxusnějšího, podejde dvě hlavní dopravní tepny a má před sebou nákupní Altmarkt-Galerii, pasáž procházející několika bloky historických domů s  dvěma sty obchody a butiky! Milovníci luxusu vyrazí o pár ulic dál na GF Quartier an der Frauenkirche na Neumarktu, kde se nacházejí módní značky.

Obchodní dům GF Quartier je věnován módním značkám.

Navštivte trhy!

Vánoční trhy se v Drážďanech organizují opravdu mohutně, je jich hned jedenáct a najdete je na trase zvané Drážďanská míle. Příhodně hned od nádraží se zmíněnou ulicí Prager Strasse (netřeba překládat) kolem krásného barokního dómu Frauenkirche a po mostě přes Labe dostanete až na staroslavný rynek Striezelmarkt, na němž se koná Vánoční trh už 581 let! Uprostřed záplavy barev a vůní jsou nejlepším suvenýrem krušnohorské dřevěné ozdoby, šátky a přehozy z lužickosrbského modrotisku nebo úchvatná svítící ochranovská hvězda (hernhutter stern), kterou prý „vynalezli“ čeští exulanti v 18. století! A nezapomeňte si dát proslulou drážďanskou štólu, sladké na Vánoce musí být!

Dopoledne jsou trhy poněkud ospalé, večer je to vážně rumrajch!

Památky nejsou vosk

Hlavní drážďanskou památkou je přirozeně velkolepá Frauenkirche, jejíchž úžasný vnitřní prostor před Vánocemi naplňuje velebný sborový zpěv. Odtud jděte směrem k Labi navštívit pozoruhodný Festung Dresden s ponurým podzemím, dokumentujícím vojenskou minulost města. Odtud projdete západním směrem Starým městem k Residenzschlossu, starému zámku saských králů, dnes komplexu různých expozicí, mj. muzea mincí či Turecké komory, pozoruhodné sbírky osmanského umění, shromážděné králem Augustem Silným. Ovšem zlatý hřeb, Obrazárna starých mistrů v „novém“ barokním paláci Zwinger, teprve přijde! Raffaello, van Eyck, Rubens, Dürer, Rembrandt, Vermeer.

Nádvoří Residenzschlossu s krámečky má atmosféru skoro jako od Josefa Lady.

Město znovu postavené cihlu po cihle

Prvních 805 bombardérů přiletělo v noci ze 13. na 14. únor 1945 a další dva dny ničily město další vlny britských Lancasterů a amerických B-17. Drážďany neměly žádný průmysl, osudným se jim stalo, že byly důležitým dopravním uzlem, přes který wehrmacht přesouval vojska hlavně ze západu na východ proti Rudé armádě, ale i severojižním směrem přes Protektorát Čechy a Morava. Při náletu zahynulo zhruba 23 000 lidí (přesné číslo neznáme). Zkáza centra města byla úplná, všechny památky „Florencie na Labi“, jak se Drážďanům říkalo, byly rozbity na cihly. Dodnes se vedou spory, zda bylo zničení města nutné. Velitel britského bombardovacího letectva maršál sir Arthur Harris k tomu poznamenal: „Nacisté začali válku s dětinskou iluzí, že mohou bombardovat, koho se jim zlíbí a nikdo se je neodváží bombardovat zpět. Bombardování Rotterdamu, Londýna, Varšavy a půl stovky dalších měst jsou činy, na které jsme odpověděli. Zaseli vítr a sklidili bouři.“

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden