Egypt, země faraonů

Horký Egypt  má velkou výhodu v tom, že si tu vybere každý. Milovníci historie, plážoví povaleči, labužníci i lovci suvenýrů. Je libo plavbu po Nilu, romantickou večeři na dohled pyramid, výlet do pouště nebo dovádění v aquaparku? To všechno tu můžete mít!

Cestovatel má v Egyptě na výběr tři hlavní lokality: sever s Alexandrií a středomořským pobřežím plus Káhiru v deltě Nilu, plavbu po Nilu k Asuánské přehradě a samozřejmě známá letoviska na východním pobřeží Rudého moře a na Sinajském poloostrově. Alexandrie nabízí antické a muslimské památky. Exponáty v řecko-římském muzeu, k nebi se tyčící Pompeiův sloup, palác Montaza, kdysi sídlo krále s krásnými zahradami, pevnost sultána Kait Beje s nádherným výhledem na moře a dlouhá přímořská promenáda Corniche. Kdo chce uniknout vedru, navštíví tříposchoďové katakomby Kum Aš-Šukáfa, starověké pohřebiště, a v něm Triclinium, kde se pozůstalí veselili na počest zemřelých bližních.

Impozantní chrám boha Hóra v Edfu na středním Nilu.

Plavte se po Nilu  

Z Alexandrie do Káhiry jezdí klimatizovaný vlak. Nezbytný je výlet k pyramidám a Velké Sfinze v Gíze, ale pak už je tu největší atrakce, třídenní plavba po Nilu. Na trase jsou tři zastávky, jedna zajímavější než druhá. Nejdříve přijde Luxor se dvěma největšími chrámy, Luxorem a Karnakem a blízké Údolí králů s hrobkami faraonů. Otevřené jsou čtyři, nejvýznačnější je ta Tutanchamónova. Nevynechte blízký chrám královny Hatšepsut. Druhá je Edfu, bývalé druhé největší město Egypta, najdete tu další Hórův chrám se spletí chodeb, nejzachovalejší v Egyptě. A konečně chrám v Kom Ombu, jediný zasvěcený dvěma bohům, Hórovi, bohovi slunce, a Sobkovi, pánovi Nilu s krokodýlí hlavou.

Nádherné schodiště k chrámu královny Hatšepsut v Luxoru.

Na zlatém pobřeží

Ale i cíl, obrovská Asuánská přehrada s Násirovým jezerem, stojí za vidění! Mnohem více vody ale přirozeně nabízí východní pobřeží s řetězem známých letovisek, Hurghada, Safaga, Marsá Alam, a sinajský Šarm Al-Šajch a Taba. Jejich hlavními přednostmi jsou absolutní servis a pobyt bez starostí, pro čilejší návštěvníky výlety do pouště. I tady najdete zajímavosti, třeba katedrálu katedrála sv. Šenúdy v Hurghádě, a zpravidla i velký aqvapark (Jugle Aquapark s 21 tobogány tamtéž). Populární jsou výlety do pouště na burynách, Makadi Bay vám nabídnou i lázeňské procedury. Ze sinajské Taby můžete na blízký ostrov s pevností sultána Salaha, ale i na výlet do Jeruzaléma či k Mrtvému moři.

Ze sinajské Taby můžete na výlet k Mrtvému moři.

Egyptské středomoří

Z Alexandrie se dá vyrazit po pobřeží na východ i na západ. Západním směrem narazíte na rušný přístav Port Said v ústí Suezského průplavu s mnoha pěknými koloniálními budovami, majákem a kuriózním pomníkem tvůrce průplavu Ferdinanda Lessepse, z něhož po válce v roce 1956 zbyl jen podstavec. Port Said je zónou volného obchodu a dá se tu levně nakoupit. Na dohled od Port Saidu západním směrem je mnohem starší přístav Damietta, spojený kanálem s Nilem, s mnoha mešitami a tradičním trhem Al-Hesba. Asi sto kilometrů západně od Alexandrie leží lměsto El Daba. V této oblasti jsou v Núbijské poušti i u pobřeží k vidění zajímavá archeologická naleziště. Zároveň tu Egypt buduje svoji první jadernou elektrárnu. O něco dál, blíže libyjské hranici, je velké letovisko Marsá Matrúh, pověstné bílým pískem. Kromě hotelů tu najdete zříceniny chrámu Ramesse II., zbytky Kleopatřina paláce a jeskyně, kde měl za 2. světové války štáb maršál Erwin Rommel, pouštní liška.

Zlatá pohřební maska Tutanchamona se dochovala jako jediná.

.

reklama
reklama

Komentáře