Egyptem po stopách faraonů

Krása minulosti, spojená s luxusem, to dnes nabízí Egypt. Místa, kde se Kleopatra potkala s Caesarem, kde byl nalezen sarkofág faraóna Tutanchamóna a kde si největší hrobku na světě postavil vládce Chufu, prastaré chrámy s úžasnými sochami. A večer zábava!

Pohodička v Marsá Alam zlákala i tuto volavku k procházce.

Středomořské pobřeží Egypta nabízí k návštěvě slavnou Alexandrii, skvělé město plné antických a muslimských památek, jež na rozdíl od jižněji položené Káhiry má i čistý vzduch. Obdivovat tu můžete exponáty v Řecko-římském muzeu, k nebi se tyčící Pompeiův sloup, palác Montaza, kdysi sídlo krále s krásnými zahradami, pevnost sultána Kait Beje s nádherným výhledem na moře a dlouhá přímořská promenáda Corniche. Kdo chce uniknout vedru, navštíví tříposchoďové katakomby Kum Aš-Šukáfa, starověké pohřebiště, a v něm Triclinium, kde se pozůstalí veselili na počest zemřelých bližních. Určitě navštivte supermoderní Alexandrijskou knihovnu, moderní nástupkyně té starověké.

Vstup do jednoho z chrámů v Luxoru chrání sochořadí, tzv. karaytidy.

Po Nilu či kolem Nilu

Do blízké Káhiry je to nejpohodlnější vlakem s klimatizací, jízda mezi vesničkami, políčky a pak kolem Nilu stojí za to. Z Káhiry se podnikají výlety ke Sfinze a pyramidám v Gíze na jihozápadním okraji metropole, ale pozor, krásou překvapí i chrámy křesťanských Koptů, kterých je na pravém břehu staré Káhiry překvapující množství, třeba tzv. Zavěšený kostel Panny Marie ze 7. století s prastarými malbami a ikonami. Pak už nastává hlavní program, plavba po Nilu za tajemstvími tisícileté egyptské civilizace. Můžete se přitom cítit jak v detektivce od Agathy Christie, jen ten váš parníček už bude o dost modernější, s klimatizací, sprchou v kajutě, dobrým jídlem a posezením v ratanových křesílkách.

Klidný soumrak s plachetnicí na dolním Nilu. Skoro jako pohlednice, viďte?

Chrámy, kam se podíváš

Nejdříve přijde Luxor se dvěma největšími chrámy, Luxorem a Karnakem a blízké Údolí králů s hrobkami faraonů. Otevřené jsou čtyři, nejvýznačnější je ta Tutanchamónova. Nevynechte blízký chrám královny Hatšepsut. Druhá zastávka je Edfu, bývalé druhé největší město Egypta, najdete tu další Hórův chrám se spletí chodeb, nejzachovalejší v Egyptě. A konečně chrám v Kom Ombu, jediný zasvěcený dvěma bohům, Hórovi, bohovi slunce, a Sobkovi, pánovi Nilu s krokodýlí hlavou. Ale i cíl, obrovská Asuánská přehrada s Násirovým jezerem, stojí za vidění a výlet lodí. V dáli na východě pak kynou známá přímořská letoviska Hurghada, Marsá Alam či Makadi Bay… Pojedete? Nebo až příště?

Sfinga a pyramidy v Gíze. Pozor, ani na jednu se už dávno nesmí vylézt...

Co si přivézt z Egypta?

Výběr prezentů je značný a vyplatí se smlouvat, smlouvat a zase smlouvat. Jen lenoch se spokojí s plyšákem velblouda z hotelové prodejny! Máte-li větší obnos v kapse, kupte si stylový kobereček. Vyplatí se koupit oděvy, pojem „egyptská bavlna“ nevznikl jen tak. Tričko je nuda, co takhle tradiční dlouhou egyptskou košili, galábii? Můžete si koupit místní šperk a nechat si do něho vyrýt vlastní jméno v hieroglyfech, obrázkovém písmu z faraónských dob. Velký výběr klenotů je i z „faraónských“ dob. Dobrý dárek z Egypta je parfém v pěkném místním flakónu anebo vodní dýmka zvaná šíša. Oblíbeným suvenýrem jsou sošky sfingy, velbloudů, královny Nefertiti, sarkofágů, atd. Neprohloupíte ani, když si koupíte nějaký kožený výrobek, ale pozor, ty z velbloudí kůže nemají velkou výdrž. Parádnice si mohou přivést sytou egyptskou hennu na vlasy. Gurmánům se doporučuje místní koření, hlavně chilli, koriandr, kmín, pepř, většinou jsou o dost ostřejší než to, co koupíte doma.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama