Epilepsie a sport? Ano, jde to dohromady

Lidé trpící epilepsií se často vyhýbají sportovním aktivitám, protože se bojí, že při sportu dostanou záchvat. Přitom právě pravidelný pohyb stav nemocných zlepšuje.

Epilepsie je neurologické onemocnění mozku, které se projevuje opakovanými a nepředvídatelnými záchvaty. Může být vrozené i získané a není omezeno věkem. Projevuje se různě, například pouhým zahleděním, brněním, výpadkem paměti, ve vážných případech ale i křečemi se ztrátou vědomí.

Epilepsie, kterou v Česku trpí zhruba 80 tisíc lidí, patří mezi nevyléčitelné nemoci, ovšem díky vhodné medikaci a zdravému životnímu stylu je možné její projevy významně zmírnit.

Pár důležitých zásad

Ačkoli si mnoho lidí myslí opak, mezi aktivity, které mohou epileptikům pomoci, patří také sport. Při jeho výběru je ovšem zapotřebí jistá obezřetnost a samozřejmě konzultace s lékařem.

Obecně je vhodné, aby epileptik sportoval s člověkem, který zná jeho problém a umí mu v případě nutnosti pomoci. Z tohoto hlediska jsou vhodné logicky hlavně kolektivní sportovní aktivity. A větší opatrnosti je zapotřebí, pokud člověk sportovat začíná nebo se ke sportování vrací po delším čase nicnedělání.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden