Eva Jakoubková - Zabil ji alkohol nebo milenec?

Kdoví, co přivedlo přátele Evy Jakoubkové (†53) ke dveřím jejího bytu. Ať už to ale bylo cokoli, nikdo rozhodně nečekal, že herečku najdou mrtvou.

D louhé roky předcházela Evu Jakoubkovou (†53) pověst nesmírně talentované, inteligentní a hlavně krásné ženy. S přibývajícími roky a upadající slávou ji bohužel vystřídala spíš pověst bývalé hvězdy s pochybnými známostmi, která holduje alkoholu. Nejsmutnější na pohnutém osudu herečky ze seriálů Inženýrská odysea a Synové a dcery Jakuba Skláře je skutečnost, že když začala pít, neměla k tomu žádný důvod. Nic ji výrazně netrápilo a netrpěla ani depresemi. Víno jí prostě chutnalo. Alkohol však její život těžce poznamenal a bezpochyby se zasloužil i o její předčasnou smrt. Možná ale v poněkud jiném smyslu než se donedávna tvrdilo.

Kam zmizel Kuryr_filmove studio Barrandov an Kudela

Našli ji ležet na zemi

Je to už více než 12 let, co přátelé herečky sevřeni strachem, zoufale bušili na dveře jejího bytu. Nikdo však nereagoval. V té chvíli ještě nikdo z nich netušil, jaká hrůza je po otevření bytu čeká. Podivný, nasládlý zápach, který se linul domovem Jakoubkové je dovedl až do velkého pokoje, kde se naplnila nejhorší předtucha. Královna jeviště, jak se Jakoubkové přezdívalo, ležela na zemi mezi postelí a oknem mrtvá. Oficiální příčinou smrti bylo prý vyčerpání organismu z důvodu nadměrného pití alkoholu. Smrt herečky je však obestřena řadou podivných okolností, které nasvědčují, že všechno mohlo být jinak! Kam se poděly záznamy o dlužnících a všechny peníze? A proč milenec, s nímž herečka po smrti Nováka měla žít, po její smrti tak náhle zmizel?

Stáhl ji na dno manžel?

Mnoho lidí vinilo manžela Jakoubkové, zpěváka Petra Nováka (†51), že to byl právě on, kdo ji přivedl k alkoholu. Nebyla to ale tak docela pravda, ačkoli svůj díl na tom nepochybně měl. Noci strávené s kolegy nad skleničkou vína si herečka užívala údajně už od roku 1975, kdy se stala členkou Činoherního klubu. O necelých 10 let později se Jakoubková za Nováka provdala, aniž by tušila, že si spolu s ním bere i jeho deprese a problémy. Křehký romantik totiž čelil různým politickým zákazům a omezením, což ho nesmírně ničilo. Začal tedy svůj život pomalu utápět v alkoholu. Těžko říct, jestli se jeho řešením herečka inspirovala, nebo by k němu nakonec stejně došla. Špatně snášela zátěž a stres a jediné, co ji dokázalo uklidnit, byly prášky a víno.

Vlak CT Vlastiil Malaska

Ztratila jistotu

Víno na okamžik vystřídala sodovka. Bylo to v době, kdy se herečka domnívala, že má rakovinu. Strach z těžké nemoci ji přiměl s pitím skončit. Dlouho to ale nevydržela. Odchod z Činoherního klubu v roce 1992 a ubývající pracovní nabídky ji znovu přiměly po vínu sáhnout. „Ona tím herectvím žila. Najednou nevěděla, čeho se má chopit. A zase začala pít,“ vzpomínal textař Pavel Vrba (†73), ke kterému si chodila herečka půjčovat peníze. Většinu času tak trávila se svým mužem v baru. O pět let později ale Petr Novák zemřel, údajně se upil k smrti. Pro Jakoubkovou byla ztráta milovaného muže nepopsatelnou ranou. Ze dne na den se jí zhroutil svět. Přežila ho o osm let. Rozhodně to ale nebyly dobré roky, podle slov kolegů a přátel Jakoubková už opravdu jen přežívala.

Zemřela násilnou smrtí?

Člověk z blízkého okolí herečky krátce po její smrti poskytl médiím šokující svědectví o jejích posledních letech života. „Po Petrově smrti se chytla špatných lidí, kteří se na ni nalepili v hospodách, kam chodila,“ uvedl s tím, že všichni věděli, že u sebe má peníze a ráda své „přátele“ pohostí. O přátelství však nemohla být ani řeč, povětšinou šlo o vychytralé vyžírky bez koruny. Podle dotyčného jim herečka dokonce i půjčovala. Někteří Evini známí se proto domnívají, že příčinou její smrti nebylo pití. Herečku mohl prý někdo kvůli penězům zavraždit. Přivedla je k tomu skutečnost, že se mošnička s penězi a směnkami, kterou u sebe nosívala, nikdy nenašla.

.

reklama
reklama