Můj čas na kafíčko

Exotický skvost - Bali

Někdy je moc příjemné se zasnít a představit si luxusní dovolenou na krásném místě. Bali patří určitě mezi ně, a to díky své krásné přírodě, plážím, ale také památkám z dávné historie.

Exotické Bali patří k poměrně oblíbeným cílům českých turistů a není se co divit. Praha je sice od Denpasaru (jediné letiště na Bali) vzdálená přes 11 tisíc kilometrů, ale letecky se tam s jedním přestupem dostanete asi za 16 hodin.

Vyplatí se tam cestovat právě v tomto období až do října, jelikož tam je období sucha. Nemusíte se tak bát, že vás během slunění na pláži či toulkách po památkách vyruší déšť, který tu jinak bývá dost silný.

Nezapomenutelná dovolená

K místům, která určitě nesmíte vynechat, patří Kuta, kde si užijete to nejlepší koupání. Nachází se tu nekonečně dlouhé pláže se zlatavým pískem a také tu jsou večer krásné západy slunce.

Je tu ale také množství levných hotelů, restaurací a obchodů. Skutečný luxus naopak prožijete severně od Kuty, kde za pláží Legian narazíte na stylovou oblast Seminyak.

Najdete tu krásné hotelové resorty, luxusní lázně, stylové butiky, ale i restaurace, kde si pochutnáte na tradičních indonéských pokrmech. Krásným místem je rovněž Lovina, kde najdete pláže s černým pískem a naprosto panenskou přírodu. Velmi populární tu je pozorování delfínů a velryb.

Očista těla i duše

Rájem pro všechny milovníky jógy je zase Ubud, kde najdete spoustu prostoru a klidu pro meditaci. Ačkoli většina z nás na dovolených nejraději odpočívá a nechává se hýčkat, Bali nabízí mnohem více, a to zejména spoustu památek a zajímavých míst.

Uchvátí vás rozsáhlé rýžové terasy Jatiluwih Green Land. Ostatně tato půvabná panoramata zelených teras jsou i na seznamu UNESCO. Za návštěvu rozhodně stojí také vodní palác s krásným parkem a obrovskou vodní fontánou Tirta Gangga, který se nachází na východní části Bali.

Svou netradiční polohou na skále poutá zájem věhlasný chrám Pura Luhur Tanah Lot. Najdete ho blízko města Kuta na jihu Bali. Mezi Kutou a Ubudem se nachází také kouzelné vodopády Tegenungan, pod nimiž si můžete i zaplavat. Pura Tirta Empul je významným místem díky svému posvátnému pramenu.

Ten je korigován do několika výpustí a slouží v rámci rituálu k očistě těla i duše. No, a pokud máte rádi skály, tak určitě zajeďte ke komplexu Gunung Kawi Tampaksiring.

Pozorovat vás při návštěvě bude hned několik sedmimetrových soch vytesaných do skal. Součástí místního komplexu jsou také malá rýžová políčka. Tady se určitě nudit nebudete.

Co byste měli ochutnat?

Vyhlášeným národním pokrkmem na Bali je Nasi Goreng, což je smažená rýže podávaná s mořskými plody, masem, zeleninou a vejcem. Hodně se tu jí také Babi Guling. Jde o pěčené sele, které je naplněné kořením a zeleninou, přičemž se pomalu točí nad ohněm.

Chutné jsou také Mie Goreng, což jsou smažené nudle se spoustou zeleniny, masa a s vejcem. Mezi oblíbená tu patří i sladká jídla, docela podobná těm našim.

Konzumují se tu palačinky s cukrem, flambovaný banán nebo puding z bílé rýže a kokosového mléka. K pití se tu podává hodně čaj, a to jak horký, tak i ledový. Z piva se doporučuje značka Bintang.

8 dní letecky, se snídaní, od 35 000 Kč

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden