Exotika na Bali

Běloskvoucí pláže, zelené lesy a rýžová pole

Indonéský ostrov nabízí nejen přírodní krásy, ale také bohatou kulturu, typické památky a tradice místních obyvatel. Teploty se tu po celý rok pohybují okolo 30 °C a tak je tu stále příjemně.

Bali, nazývané "ostrov bohů", je součástí indonéského souostroví a patří mezi nejpopulárnější a turisticky nejnavštěvovanější destinaci v Indonésii. Tento malý ostrov, je sopečného původu a je obdařený nesmírně úrodnou půdou, jejíž převážnou část tvoří terasovitá políčka.

Vnitrozemí je hornaté, pobřeží nabízí 400 km překrásných pláží. Jedním z nejvýznamnějších mořských chrámů na Bali je Tanah Lot. Jeho svatyně stojí na skále, která je dokola obklopená vodou a střežená před zlými silami a vetřelci.

Jezerní chrám Ulundan ze 17. století je zasvěcen jezerním bohům na Bratanském jezeře, které zavlažuje svou vodou četná rýžová pole. Buaynské jezero vás přivítá všudypřítomnými opičkami.

Posvátné prameny a netopýři

Na Bali najdete Goa Lawa, netopýří jeskyně. Leží asi 9 km od Klungkungu a stropy jsou tu posety tisícovkou netopýrů. Za návštěvu stojí i termální posvátné prameny Banjar s možností koupání a krátké relaxace v blízkosti buddhistického kláštera Brahma Ahava Vihara. Ujít si nenechte ani vodopád Gigit či místní činnou sopku Mt. Batur.

Pralesní chrámy

K pralesnímu chrámu Gunung Kawi s královskými hrobkami z 11. století, lze sejít po více než 200 schodech okolo rýžových terasových polí a vodních chrámů Tirta Empul s chrámovými bazénky a prameny.

Město Ubud nabízí neuvěřitelně širokou škálu masáží a spa, zajímavou módu a tradiční řemesla. V jeho blízkosti je mnoho chrámů a nádherná příroda na dosah. Zároveň se však Ubud občas může zdát jako cirkus, v němž se šamani, léčitelé a guruové všeho druhu přemnožili do koncentrace, kterou nelze brát jinak, než s dobrým smyslem pro humor.

Mezi nejznámější balijské chrámy patří Královský Taman Ayun z pol. 17. století. Chrám Batukaru zasvěcený bohu Madaweda, se nachází uprostřed lesů na úpatí hory Batukaru.

V hlavním městě

Srdcem Denpasaru, hlavního města Bali je náměstí Puputan s parkem. Zajímavým místem je balijské národní muzeum, které se nachází hned vedle náměstí Puputan a které obsahuje sbírky různých předmětů ukazujících život balijců v blízké historii.

Zážitkem jsou místní tržnice, které vám představí zvláštní atmosféru asijských trhů, netradiční a pro evropana opravdu exotické. Hlavní hinduistický chrám Pura Jagatnatha stojí jen několik desítek metrů od muzea.

Pořádají se zde velmi poutavé obřady. Nejstarším chrámem Denpasaru je Pura Maospahit.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama