František Ringo Čech: Obavy z mrtvice i Parkinsona

K čemu ho jeho strach nutí?

I když se známý muzikant a malíř FRANTIŠEK RINGO ČECH (73) snaží za všech okolností hýřit humorem, je tu jedna věc, která ho silně tlačí k zemi. Život mu totiž prý znepříjemňuje nesnesitelný třes rukou. Svérázný umělec ale promluvil i o dalších potížích, které ho děsí.

Velké množství lechtivých obrazů, kterých byl dříve schopen namalovat kvanta, už je prý minulostí. Vynesly mu slušné peníze, koníček by se pro něj ale mohl stát utrpením. „Snažím se čárat pořád, ale jde to hrozně pomalu. Ruce se mi klepu čím dál víc,“ rozpovídal se svérázný Ringo, u kterého nejsme na taková přiznání zvyklí. Jeho obavy tak jen naznačují, že to s ním může být opravdu vážné. Dnes prý bez toho, aniž by si podepřel ruku, neudělá ani čáru. „To bych maloval jen klikyháky,“ snaží se vtipkovat Ringo, kterému třesoucí se prsty značně znepříjemňují život. To ale není vše, čeho se jindy nebojácný Ringo obává.

Musí se hodně omezovat

Ringo sice trpí, strach z lékařů je ale asi větší. Na dveře neurologie se prý zatím zaklepat ne- dovážil. „Myslím, že má strach, a b y nešlo o něco závažnějšího, jako je třeba Parkinson,“ tvrdí jeho blízký přítel s tím, že se problém snaží řešit sám. Zdravý životní styl, který pro něj byl snad celoživotně tabu, se tak dostává do popředí jeho zájmu! Příčinou totiž může být i taková banalita, jako je minerální nerovnováha. A jistým rizikem je i alkohol, který si Ringo vždy rád dopřával. Třes rukou je totiž často i příčinou selhání jater, jak tvrdí odborníci. V případě třesu je proto nutné včas zahájit léčbu a zjistit pravou příčinu. V posledních letech ale dokázal, že když má strach, dokáže se sebou něco dělat. Také jste si všimli, že nápadně zhubl?

Vyděsila ho mrtvice Novotného

Před lety ho vylekala mrtvice, kterou prodělal jeho kamarád PETR NOVOTNÝ (69). „Zhubnul jsem šestnáct kilo, Novotný měl ještě o deset víc, když ho kleplo, a to mě tak vyděsilo, že jsem přestal žrát,“ prozradil Ringo v polovině roku 2014. Jakou nasadil dietu? Omezil porce a po páté hodině se mohl na jídlo maximálně kouknout. Bylo to ale těžké. „Ta lednice je středobodem místnosti, ona tě láká, už jsem v posteli a ona na mě volá: Fando, otevři mě,“ dělal si legraci. Moc dobře ale věděl, že stejná nemoc, která postihla jeho kamaráda, se může týkat i jeho. A právě obavy jsou zřejmě to jediné, co na jinak nenapravitelného Ringa platí.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden