Fuerteventura, ostrov nekonečných pláží

Toužíte odletět za sluncem? Zlatavý písek a téměř na dohled africké břehy, to je druhý největší z Kanárských ostrovů - Fuerteventura. Milovníci moře tu najdou tyrkysovou hladinu a výletníci zase skalnaté zátoky a hory.

K ideálnímu lenošení u moře si vyberte hlavně resorty na východě ostrova, na jehož břehu také leží hlavní město Puerto del Rosario. Západní skalnaté pobřeží totiž bičuje vlnobití Atlantiku, které by vás při pokusu o plavání otočilo dvakrát vzhůru nohama! Rosario je půvabné, ale bez pozoruhodností, což neznamená, že by procházka starým přístavem a alejemi mezi domy v kanárském stylu nebyla pěkná! Za super plážemi můžete vyrazit na sever ke Corralejo, rybářské vesnici, kde na široširém písku opravdu nikoho nepotkáte. Odtud můžete ostrou zatáčkou zamířit do vnitrozemského městečka La Oliva. Najdete tu barokní kostel Parroquía a stroze půvabnou pevnost Casa de los Coroneles.

Promenáda v Morro Jable ústí v silnici, která vede až k Hitlerové vile.

Zachraňte se! Piráti!

Ostrov kdysi sužovaly nájezdy pirátů a pevnost ve vnitrozemí působí, jako by se jich vojáci báli. Naopak! Měli to odsud blízko ke všem městečkům severu ostrova. I když jejich zásah ne vždycky vyšel. Do městečka Betancuria v horách, které v roce 1405 založil normanský rytíř de Béthencourt, roku 1593 včas nedorazili a hrozný berberský pirát Xarán de Arráes je bez milosti vyplenil. Neodolal mu ani kostel Santa Maria přeměněný v pevnost, který si ovšem vy určitě prohlédněte. Také navštivte dům Casa Santa Maria, kde si můžete koupit místní rukodělné výrobky, hlavně krajky a keramiku a různé ozdoby, a také se tu dobře najíst: Svatou Marii oceňuje i michelinský průvodce!

Hory jsou nehostinné, ale…

Místní hory s mnoha stezkami vypadají nehostinně, jsou holé, sopečné a fičí tu vítr, zato ale na několika místech najdete půvabné větrné mlýny. Jako ten na východním pobřeží u vsi Antigua, který je dokonce funkční. Určitě si prohlédněte Malpaís Grande, hory, které jsou opravdu temné a pusté. Když jimi projedete na jih do městečka Gran Tarajal, pokochejte se tu krásnou kašnou, v níž chrlí vodu pět mořských koníků. Cestou po pobřeží dojedete až na úzký výběžek, poloostrůvek Jandía s přístavem Morro Jable, a tady milovník pláží zaplesá: zdejších 20 km písku patří k nejkrásnějším ve Španělsku. A když vás omrzí, vydejte se do skal poloostrova, zdejší drsná krása stojí za to.

Malpais Grande, kde nic neroste. Holá krajina má ale své kouzlo.

Utajená Hitlerova vila

Ne, nepřekoukli jste se, tato tajemná nemovitost na ostrově opravdu stojí. Adolfa sice nezastihnete doma, ale skutečně jde o bývalé hnízdo nacistů. Leží nad pláží Cofete na poloostrově Jandía, dostanete se k němu prašnou objížďkou z Morro Jable. Část poloostrova věnoval kdysi po občanské válce španělský diktátor Franco Německu a nacistický architekt Gustav Winter tu vybudoval rozlehlou haciendu s mnoha pokoji. Oficiální název stavby je Casa Winter.

Hitlerova vila

Za války se tu setkávaly špičky německé tajné služby a kuly pikle, po válce se tu zase ukrývali nacisté, prchající do jižní Ameriky.  Vila je údajně spojena tunelem s podmořskou jeskyní, kde prý kotvily ponorky, tunel ani jeskyni však nikdo nikdy neviděl. Vila dnes patří architektovým synům a zjevně chátrá. Když budete chtít vejít dovnitř, objeví se hlídač, který vás vyžene.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden