V tragický den, kdy zemřela slavná česká krasobruslařka Hana Mašková (+22), už nebyla partnerkou Jiřího Štaidla (+30). Ten byl její smrtí zničen. Netušil, že už mu také zbývá málo života.
Za svůj krátký život napsal textař Jiří Štaidl (+30) kolem dvou set písničkových textů, které posloucháme dodnes. Stačí připomenout písničky z muzikálu Noc na Karlštejně nebo song Kdepak ty, ptáčku, hnízdo máš? z legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku. Krátký čas mu mohla inspirací být i Hana Mašková (+22), úspěšná československá sportovkyně, kterou hodně miloval.
Zamiloval se a zklidnil
Původně chtěl Jiří Štaidl psát filmové scénáře. Na FAMU ho ale nevzali, takže se protloukal všelijak. Pracoval i jako pomocný dělník. Jednou ho napadlo dát český text nějaké zahraniční písničce, které tenkrát byly v módě. Vypadalo to, že je to lehká práce, ale když se pokoušel nabízet první pokusy, tak narazil. Jeho bratr Ladislav (74) byl hudebníkem a seznámil ho se svým kamarádem Karlem Marešem (+84). Ve spolupráci s ním vznikly první písničky, kterým dal Jiří text – a duši. Mladý skladatel byl typickým bohémem. Nevyhýbal se alkoholu, dokázal prohýřit noci a miloval rychlá auta. Zklidnit ho mohla jedině láska, a to se skutečně stalo, když potkal Hanu Maškovou. Ta se ke svému úspěchu tvrdě propracovávala od dětství. Jejím životem bylo jenom krasobruslení, pod úzkostlivým dohledem maminky. K úspěchům ve sportu musela přidat i zvládnutou školu i další aktivity, jako hru na klavír nebo výuku cizích jazyků.
Terapie po pokusu o sebevraždu
Hana se s Jiřím seznámila na koncertu Karla Gotta (80). V té době byla zrovna svojí kariérou vyčerpaná. Už nezvládala, že po ní všichni chtěli další a další úspěchy. Vedle Jiřího poznávala dosud odpírané stránky života. Začala se usmívat, což předtím nebývalo zvykem. Vnitřně byla ale rozhozená, což vyústilo v roce 1969 až v pokus o sebevraždu. Předávkovala se prášky na spaní, ale naštěstí jí včas zachránili. Součástí terapie pak byl i týdenní pobyt po boku Jiřího Štaidla v Krkonoších. Ten jí viditelně pomohl, ne však nadlouho. Na dalším mistrovství i kvůli tomu, že jí matka donutila spolykat uklidňující pilulky, skončila až třetí a rozhodla se skončit s kariérou. Souběžně s tím musela čelit i rozchodu s Jiřím. Ten jí vyměnil za Ivanu Zelníčkovou (70), která byla také sportovkyní, úspěšnou lyžařkou. Dnes jí známe jako Ivanu Trumpovou, bývalou ženu současného amerického prezidenta.
Horoskop měl pravdu
Jednu vášeň měla Hana s Jiřím společnou: opravdu rychlou a riskantní jízdu. Osud ji varoval nepřímo, když se v autě zabil její sportovní kolega, krasobruslař Pavel Roman (+29). A přímé varování dostala z vypracovaného horoskopu. Kdyby se řídila tím, co jí předpovídal na poslední březnovou noc roku 1972, možná mohla žít. Byla tehdy ve Francii, kde vystupovala s lední revue. Vracely se s další dívkou po vystoupení z Paříže a vzaly ještě stopaře. Silně pršelo a bylo špatně vidět. V zatáčce narazila svým vozem do kamionu. Zachránila se jen kamarádka Hany. Stopař zemřel okamžitě, slavná krasobruslařka cestou do nemocnice v sanitce.
Nechtělo se mu žít?
Jiří smrt bývalé přítelkyně nesl hodně těžce. Začal se opíjet víc než předtím a dokonce vyhrožoval, že se také zabije, protože svět bez Hanky nemá smysl. Žil divoce, střídal partnerky jednu za druhou, jako by tušil, že čas mu běží. Necelý rok a půl po smrti Hany jel autem k rodičům za Prahu. Ve více než stokilometrové rychlosti se otřel o nákladní auto na křižovatce. Jeho vůz narazil do svodidel a převrátil se na střechu. Jiří, který nebyl připoután, vypadl ven. Byl na místě mrtvý. Podivnou shodou náhod tak oba bývalí milenci zemřeli krátce po sobě úplně stejnou smrtí!
Vedle Jiřího našla Hana na chvíli konečně svobodu!
Nad Hanou Maškovou držela maminka přísnou ruku i proto, že předtím sama prožila velkou tragédii. První manžel zabil jejich dvě společné děti a pak spáchal sebevraždu. Hana ale toužila po svobodě a tu vedle Jiřího Štaidla získala – i proto, že skončila se závoděním a věnovala se jen lední revui. „Roky jsem vstávala ve čtyři ráno a brzy chodila spát,“ uvedla tenkrát. „Nyní jdu do postele dlouho po půlnoci. Bolí mě oči od světel, musím se zbavit napětí z představení, a tak usínám často až nad ránem.“