Helena Štáchová: Tušila, že se blíží její nezvratný konec

Než odešla, všechno důležité zařídila

Jednou se HELENĚ ŠTÁCHOVÉ (†72) podařilo zákeřnou rakovinu lymfatických žláz porazit. Jenže pak, ačkoli s tím už nikdo nepočítal, se choroba po 12 letech vrátila. Bohužel v takové síle, že jí „máma“ Hurvínkovy Máničky nedokázala porazit. Než však navždy odešla, prožila si podle slov jejích blízkých učiněné peklo.

Osud ji nikdy nešetřil

Život ředitelky Divadla Spejbla a Hurvínka byl plný bolesti a utrpení. Ona s tím vším, ale vždy bojovala s úsměvem a vírou, že se zase vše v dobré obrátí. V roce 1984 přežila těžkou autone- hodu, při níž proletěla předním sklem, které jí odřízlo rty, nos a těžce poranilo oko. Přišla takřka o celý obličej a mluvila o sobě jako o monstru. To, že se jí vrátila její podoba, považovala za zá- zrak. Osud ji ale nešetřil ani potom. Obrovskou ranou pro ni byla i ztráta manžela MILOŠE KIR- SCHNERA (†69). Ten podlehl v roce 1996 těžké cukrovce. Se svou vlastní nemocí pak bojovala o to statečněji. Když však udeřila podruhé, neměla už zřejmě dost síly na to, aby ji porazila.

Korolová bude místo Štáchové dabovat Lízu.

Nechala po sobě čistý stůl

Kolegové i blízcí Štáchové obdivují nejen to, jak dokázala svou nemoc přijmout, ale také to, jak se zachovala. Štáchová, která dabovala malou Lízu ze seriálu Simpsonovi a dala hlas i legendární Máničce, za sebe v závěru života našla náhradu. Stala se jí IVANA KOROLOVÁ (28).

reklama
reklama

Komentáře