Můj čas na kafíčko
Herec Karel Heřmánek (†76) zemřel poté, co na střelnici obrátil zbraň proti sobě.
České herecké nebe mezi sebe přivítalo další velkou hvězdu.
Herec Karel Heřmánek (†76) zemřel poté, co na střelnici obrátil zbraň proti sobě.

Ve věku 76 let tragicky odešel herec a zakladatel pražského Divadla Bez zábradlí, Karel Heřmánek. Divákům se zapsal do paměti díky filmům jako Fešák Hubert, Smrt krásných srnců či S čerty nejsou žerty. Podle dostupných informací si vzal život v sobotu odpoledne na střelnici Placy poblíž Příbrami, kde obrátil zbraň proti sobě.

Fešák Hubert, pohádkový Lucifer nebo tatínek Popper z filmu Smrt krásných srnců – to jsou jedny z nejznámějších filmových postav, které ztvárnil Karel Heřmánek. Tento charismatický herec s nezapomenutelným hlasem, který zůstal atraktivní i ve vyšším věku, už bohužel další roli nepřidá. Zakladatel a bývalý principál Divadla Bez zábradlí zemřel ve věku 76 let.

Jeho rodina na Facebooku potvrdila smutnou zprávu: „Včera v odpoledních hodinách nás tragicky opustil náš milovaný manžel, tatínek a dědeček Karel Heřmánek. Bolest, která nás zasáhla, je nezměrná. Děkujeme za veškeré projevy soustrasti a prosíme o respektování soukromí. Heřmánkovi.“

Informaci o sebevraždě muže, jehož věk odpovídá Karlu Heřmánkovi potvrdila i policie: „Byli jsme přivoláni na střelnici ve Středočeském kraji, kde jeden z návštěvníků obrátil zbraň proti sobě. Přes veškerou snahu se ho nepodařilo zachránit,“ sdělila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Jeho odchod je pro fanoušky české kinematografie obrovským šokem. V posledních letech však herec čelil několika zdravotním potížím. V roce 2010 podstoupil operaci kyčle, po které musel dlouho používat hůl a silné bolesti ho trápily i více než rok po zákroku. V roce 2017 musel znovu na operaci a následně se pohyboval s pomocí dvou berlí. V květnu 2024 ho navíc potrápil zánět trojklanného nervu v obličeji, který může způsobit částečné ochrnutí tváře.

Karel Heřmánek se narodil 17. října 1947 v Praze. Původně studoval stavební průmyslovku a zvažoval kariéru v architektuře. Jeho zájem však později směřoval k filmové režii, avšak vzhledem k obtížnému přijetí na FAMU se rozhodl zkusit herectví. Přijat byl na brněnskou JAMU, kde se setkal s budoucími známými herci, jako jsou Jiří Bartoška, Pavel Zedníček a Jana Švandová. Po ukončení studií nastoupili Heřmánek, Bartoška a Zedníček do brněnského avantgardního Divadla Na provázku.

Po jedné sezoně se Heřmánek spolu s Bartoškou a Zedníčkem přesunuli do Činoherního studia v Ústí nad Labem, kde se jim podařilo proměnit toto divadlo v kultovní scénu, která přitahovala diváky z celé republiky. V roce 1976 se však Heřmánek vrátil do Prahy, kde až do roku 1990 působil v Divadle Na zábradlí. Po rozpadu této scény založil jedno z prvních soukromých divadel v Česku – Divadlo Bez zábradlí. „Chtěli jsme navázat na tradici Divadla Na zábradlí, a tak název Divadlo Bez zábradlí byl takovým naším protestem,“ prozradil jednou.

V letech 1977–78 působil v Městských divadlech pražských, než našel své dlouhodobé působiště v Divadle Na zábradlí, kde zůstal až do roku 1991. Právě zde, pod vedením režiséra Evalda Schorma, vytvořil své nejvýznamnější divadelní role, například v inscenaci Bratři Karamazovi. Po rozpadu této scény založil Karel Heřmánek jedno z prvních soukromých divadel v Česku – Divadlo Bez zábradlí.

Jeho televizní debut přišel v roce 1972 rolí ve filmu Uprostřed babího léta ve stepi zahoukal vlak. Větší pozornost si získal o několik let později díky filmům Na pytlácké stezce, Žena pro tři muže, Smrt stopařek a Kam nikdo nesmí, které byly všechny natočeny v roce 1979.

V roce 1984 ztvárnil postavu Lucifera, Jeho nejtemnější temnost, v jedné z nejoblíbenějších a nejuznávanějších filmových pohádek, S čerty nejsou žerty, pod režijním vedením Hynka Bočana.

Ve stejném roce si zahrál titulní roli charismatického žižkovského frajera Fešáka Huberta ve stejnojmenné dobové komedii. Režisér Karel Kachyňa mu v roce 1986 svěřil životní roli v adaptaci románu Oty Pavla Smrt krásných srnců.

Mezi další významné filmové a televizní role Karla Heřmánka patří snímky jako Zámek v Čechách, Díky za každé nové ráno, Bumerang, Musíme si pomáhat, Příběhy obyčejného šílenství či pokračování populární komedie Dědictví s podtitulem Kurva se neříká.

Objevil se také v několika seriálech, včetně Gympl s (r)učením omezeným, O zvířatech a lidech, Zdivočelá země, Co teď a co potom?, Tři králové, Černí baroni a Mozaika. V roce 2015 si ve filmu Lovci a oběti zahrál po boku svého syna Karla.

Související články
Moje šťastná hvězda / 22.11.2024
O svém soukromí Jiří Suchý (93) nikdy příliš nemluvil. I proto dnes mnoho lidí vůbec netuší, čím si prošel. První velkou láskou Jiřího Suchého (93) byla výtvarnice Běla (†47).  Měli spolu dva syny, prvorozený ale bohužel zemřel krátce po porodu. „Na světě dlouho nepobyl,“ vzpomínal hudebník a herec před časem. Někdy se stává, že taková tragédie […]
Herečka ze seriálů ZOO či Polda Jitka Sedláčková (63) poslední dobou přitahuje smůlu. Je to jen pár měsíců, co si ošklivě poranila nohu. Stačilo přitom jen špatné šlápnutí, a zlomenina zánártní kosti byla na světě. Během léta tak musela rehabilitovat a mít klidový režim. Nechyběla ale na první klapce pokračování seriálu ZOO, který by měl zkraje příštího […]
reklama
Jako by zaháněla zlomené srdce přemírou práce, která ji dostává na dno sil. Kdy se přestane Lucie Vondráčková (44) tolik ničit? Zdá se, že je na všechno zase sama. Herečka Lucie Vondráčková (44) je v jednom kole. Ráno točí seriál Ulice, pak běží na zkoušku muzikálu Tajemství, přesune se na trénink StarDance a odpoledne ji […]
Můj kousek štěstí / 22.11.2024
Byla veselá, rozdávala úsměvy na všechny strany… to je ale podle všeho už pryč. Její vztah asi neměl dlouhého trvání. Už mu odzvonilo? Moment štěstí je pryč, a teď už zase jen další bolest a samota. Tak nějak to prý vypadá v životě moderátorky Ivety Lutovské (41). Krásná blondýnka se dlouho dostávala z nevěry bývalého […]
reklama
reklama
V premium článcích najdete to nejlepší z našich časopisů
Pondělí Běžte svému štěstí naproti
Středa Časopis, který vás naladí do pohody
Středa Týdeník o všem, co hvězdy tají
Čtvrtek To nejlepší, co si ke kávě můžete dát
Čtvrtek Konečně časopis, se kterým vyhrajete
Časopis se kterým minulost nestárne
Nezapomenutelné a milované hvězdy
Můj čas na kafíčko speciál
Extra porce příběhů ze světa slavných
Časopis, který ženám rozumí
Naše časopisy si můžete také výhodně předplatit!
Nenechte si ujít další zajímavé články

O nás

Jedinečný web, který Vám přináší aktuální zprávy ze světa slavných osobností. Můžete poznat skutečné životy populárních herců, zpěváků či jiných známých celebrit. Odhalit strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend.

Vaše redakce

Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz