Ve věku 76 let tragicky odešel herec a zakladatel pražského Divadla Bez zábradlí, Karel Heřmánek. Divákům se zapsal do paměti díky filmům jako Fešák Hubert, Smrt krásných srnců či S čerty nejsou žerty. Podle dostupných informací si vzal život v sobotu odpoledne na střelnici Placy poblíž Příbrami, kde obrátil zbraň proti sobě.
Fešák Hubert, pohádkový Lucifer nebo tatínek Popper z filmu Smrt krásných srnců – to jsou jedny z nejznámějších filmových postav, které ztvárnil Karel Heřmánek. Tento charismatický herec s nezapomenutelným hlasem, který zůstal atraktivní i ve vyšším věku, už bohužel další roli nepřidá. Zakladatel a bývalý principál Divadla Bez zábradlí zemřel ve věku 76 let.
Jeho rodina na Facebooku potvrdila smutnou zprávu: „Včera v odpoledních hodinách nás tragicky opustil náš milovaný manžel, tatínek a dědeček Karel Heřmánek. Bolest, která nás zasáhla, je nezměrná. Děkujeme za veškeré projevy soustrasti a prosíme o respektování soukromí. Heřmánkovi.“
Informaci o sebevraždě muže, jehož věk odpovídá Karlu Heřmánkovi potvrdila i policie: „Byli jsme přivoláni na střelnici ve Středočeském kraji, kde jeden z návštěvníků obrátil zbraň proti sobě. Přes veškerou snahu se ho nepodařilo zachránit,“ sdělila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.
Jeho odchod je pro fanoušky české kinematografie obrovským šokem. V posledních letech však herec čelil několika zdravotním potížím. V roce 2010 podstoupil operaci kyčle, po které musel dlouho používat hůl a silné bolesti ho trápily i více než rok po zákroku. V roce 2017 musel znovu na operaci a následně se pohyboval s pomocí dvou berlí. V květnu 2024 ho navíc potrápil zánět trojklanného nervu v obličeji, který může způsobit částečné ochrnutí tváře.
Karel Heřmánek se narodil 17. října 1947 v Praze. Původně studoval stavební průmyslovku a zvažoval kariéru v architektuře. Jeho zájem však později směřoval k filmové režii, avšak vzhledem k obtížnému přijetí na FAMU se rozhodl zkusit herectví. Přijat byl na brněnskou JAMU, kde se setkal s budoucími známými herci, jako jsou Jiří Bartoška, Pavel Zedníček a Jana Švandová. Po ukončení studií nastoupili Heřmánek, Bartoška a Zedníček do brněnského avantgardního Divadla Na provázku.
Po jedné sezoně se Heřmánek spolu s Bartoškou a Zedníčkem přesunuli do Činoherního studia v Ústí nad Labem, kde se jim podařilo proměnit toto divadlo v kultovní scénu, která přitahovala diváky z celé republiky. V roce 1976 se však Heřmánek vrátil do Prahy, kde až do roku 1990 působil v Divadle Na zábradlí. Po rozpadu této scény založil jedno z prvních soukromých divadel v Česku – Divadlo Bez zábradlí. „Chtěli jsme navázat na tradici Divadla Na zábradlí, a tak název Divadlo Bez zábradlí byl takovým naším protestem,“ prozradil jednou.
V letech 1977–78 působil v Městských divadlech pražských, než našel své dlouhodobé působiště v Divadle Na zábradlí, kde zůstal až do roku 1991. Právě zde, pod vedením režiséra Evalda Schorma, vytvořil své nejvýznamnější divadelní role, například v inscenaci Bratři Karamazovi. Po rozpadu této scény založil Karel Heřmánek jedno z prvních soukromých divadel v Česku – Divadlo Bez zábradlí.
Jeho televizní debut přišel v roce 1972 rolí ve filmu Uprostřed babího léta ve stepi zahoukal vlak. Větší pozornost si získal o několik let později díky filmům Na pytlácké stezce, Žena pro tři muže, Smrt stopařek a Kam nikdo nesmí, které byly všechny natočeny v roce 1979.
V roce 1984 ztvárnil postavu Lucifera, Jeho nejtemnější temnost, v jedné z nejoblíbenějších a nejuznávanějších filmových pohádek, S čerty nejsou žerty, pod režijním vedením Hynka Bočana.
Ve stejném roce si zahrál titulní roli charismatického žižkovského frajera Fešáka Huberta ve stejnojmenné dobové komedii. Režisér Karel Kachyňa mu v roce 1986 svěřil životní roli v adaptaci románu Oty Pavla Smrt krásných srnců.
Mezi další významné filmové a televizní role Karla Heřmánka patří snímky jako Zámek v Čechách, Díky za každé nové ráno, Bumerang, Musíme si pomáhat, Příběhy obyčejného šílenství či pokračování populární komedie Dědictví s podtitulem Kurva se neříká.
Objevil se také v několika seriálech, včetně Gympl s (r)učením omezeným, O zvířatech a lidech, Zdivočelá země, Co teď a co potom?, Tři králové, Černí baroni a Mozaika. V roce 2015 si ve filmu Lovci a oběti zahrál po boku svého syna Karla.