Hluchavka – skromná sestra kopřivy

Nejčastěji se míchá do směsí. Vhodná je zejména v kombinaci s meduňkou, třezalkou, dobromyslí, mařinkou, kozlíkem, chmelem a andělikou. Samostatná bylinný čaj z hluchavky užíváme hlavně pro zklidnění podrážděných nervů, pomáhá při nespavosti a psychických traumatech.

Nálev ze směsi hluchavka, divizna, bezinkový květ a podběl ulehčuje odkašlávání a je vhodný při nachlazení, zánětu horních cest dýchacích, bronchitidě, angíně, chřipce i zápalu plic. Hluchavka působí protizánětlivě, napomáhá léčbě zánětu močového měchýře i ledvin, podporuje vylučování moči, tlumí menstruační bolesti. Pomáhá při zánětu vaječníků a podporuje činnost dělohy. Ve spojení s kontryhelem je nejdůležitější bylinou na ženské choroby. Koupel z hluchavky prokrvuje kůži, snižuje její dráždivost, hojí popáleniny, hemeroidy, mokvající rány a ekzémy.

Dávejte do salátů a polévek

Mladé lístečky hluchavky je zvykem přidávat i do jarních  čisticích a vitaminových salátů nebo do zeleninových polévek. Čaj z hluchavky bílé vyrobíme správně tak, že 2 kávové lžičky květů zalijeme 1/4 1 vroucí vody, necháme  15 minut vyluhovat, sladíme zásadně medem a pijeme 3x denně. Koupel si připravíme tak, že 15 celých rostlin natrháme na kousky, ráno přelijeme  vlažnou vodou, aby byly potopené a necháme stát do večera.  Před použitím necháme přejít varem, krátce vylouhujeme a slijeme do koupele. Koupel pomáhá při veškerých kožních problémech. Zvlášť účinná je na hemeroidy a veškeré další problémy s konečníkem, jako jsou prasklinky nebo svědění..

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden