Hluchavka vám pomůže při prochladnutí

Tato skromná sestra kopřivy se nejčastěji míchá do směsí. Vhodná je v kombinaci s meduňkou, třezalkou, dobromyslí, mařinkou, kozlíkem, chmelem a andělikou. Užívat ji ale lze také samotnou.

Bylinný čaj z hluchavky užíváme hlavně pro zklidnění podrážděných nervů, při stavech deprese, přepracovanosti, stresu, pomáhá při nespavosti a psychických traumatech. Nálev ze směsi hluchavka, divizna, bezinkový květ a podběl ulehčuje zase odkašlávání a je vhodný při nachlazení, zánětu horních cest dýchacích, bronchitidě, angíně, chřipce i zápalu plic. Hluchavka působí protizánětlivě, napomáhá léčbě zánětu močového měchýře i ledvin, podporuje vylučování moči, tlumí menstruační bolesti. Pomáhá při zánětu vaječníků a podporuje činnost dělohy. Ve spojení s kontryhelem je nejdůležitější bylinou na ženské choroby. Koupel z hluchavky prokrvuje kůži, snižuje její dráždivost, hojí popáleniny, hemeroidy, mokvající rány a ekzémy.

Dávejte do salátů a polévek

Mladé lístečky hluchavky bývalo zvykem přidávat i do čisticích a vitaminových salátů nebo do zeleninových polévek. Má detoxikační účinky a čistí krev podobně jako kopřiva. Čaj z hluchavky bílé vyrobíme správně tak, že 2 kávové lžičky květů zalijeme 1/4 1 vroucí vody, necháme  15 minut vyluhovat, sladíme zásadně medem a pijeme 3x denně. Koupel si připravíme tak, že 15 celých rostlin natrháme na kousky, ráno přelijeme  vlažnou vodou, aby byly potopené a necháme stát do večera. Před použitím necháme přejít varem, krátce vylouhujeme a slijeme do koupele. Koupel pomáhá při veškerých kožních problémech. Zvlášť účinná je na hemeroidy a veškeré další problémy s konečníkem, jako jsou prasklinky nebo svědění.

.

reklama
reklama