I muži mají své dny

Krize středního věku nebo také přechod není zdaleka jen záležitostí žen. Ta náhlá proměna nálad, neklid a obavy ze stárnutí trápí i muže. Jak jeho přechod přežít co nejlépe?

Donedávna se váš partner v klidu povaloval na gauči a náhle je jak vyměněný. Stále se pozoruje, snaží se dokazovat sobě i druhým, že ještě rozhodně nepatří do starého železa. Bývá popudlivý a nesnesitelný.

Bojujte s jeho depresemi

Je mu něco kolem padesátky a najednou je často velmi unavený až vyčerpaný, podrážděný, ubývá mu sil i svalů. Jeho nálady jsou jak na houpačce a vy nevíte dne ani hodiny, co se zase doma semele.

Je to zkrátka k nevydržení. Vše se bohužel odráží i na vašem milostném životě. Sex už není, to co býval, což jeho náladu ještě zhoršuje. O slovo se zcela jasně hlásí mužský přechod, tzv. andropauza. Stejně jako ženy, ho někteří chlapi téměř neprožívají.

Jiní naopak doslova trpí. Rozzuří je zhoršení jejich fyzické kondice, stejně jako slábnoucí paměť. Zkuste posilovat jeho sebevědomí alespoň tím, že mu jeho zhoršující se dovednosti v životě i v posteli nebudete připomínat nebo je dokonce zesměšňovat.

Snažte se změnu dobře pochopit

O krizi středního věku většinou muži nechtějí ani slyšet. A to i přesto, že mají naprosto viditelné příznaky. Mužský přechod prostě existuje. Je zapříčiněn úbytkem mužského hormonu testosteronu, kterého má s přibývajícím věkem stále méně.

Dochází k fyziologickým změnám, což má vliv na jeho nálady a kvalitu života. Naštěstí pokles těchto pohlavním hormonů probíhá postupně, pozvolna a ne naráz, jako u žen. Když tento proces pochopíte, lépe porozumíte i počínání svého muže.

Podporujte ho v aktivitě

Když muž dospěje do padesátky, začíná bilancovat. Porovnává svůj život s tím, co si kdysi přál. A o čem snil. Představy a realita však mohou být značně rozdílné. Oč je rozdíl větší, o to horší depka muže pronásleduje.

Přebít chmury je možné něčím novým, neobvyklým. Zdravě sebevědomý muž si třeba pořídí motorku, začne cestovat, běhat nebo jezdit na kole. Podpořte ho v tom a pokud je to možné, zkuste se k němu přidat. Zapojte celou rodinu.

Tady úspěch nečekejte

Když je ale váš mužský nevyzrálý jedinec, bilancování ho nenávratně zasáhne. Stojí před zrcadlem a dochází mu, že vedle ubývajících vlasů mu ujíždí vlak i co se týče jeho životních, nikdy nenaplněných, představ.

Vidí jediné řešení, vše, pokud možno okamžitě, dohnat. Co nejdřív a co nejrychleji. A tak se začne čepýřit jako páv, rodinu odsune stranou, a urputně se věnuje jen sám sobě. No a někdy odsune rodinu stranou natolik, že se nakonec rozvedete.

Takový vztah je těžko zachraňovat a zbytečně se nad tím trápit.

Včas zakročte

Náhlý strach přiznat si, že mládí je pryč, občas vžene muže do náruče mladé milenky. Ta ho, na rozdíl od vás, dokáže obdivovat pro jeho vědomosti, společenské postavení a neotřesitelnou pozici v zaměstnání.

Nevidí tak všechny ty „nedostatky“, které ho náhle provázejí. Vedle takové ženy se zase cítí úspěšný, plný síly. S mladší ženou se ujišťuje, že ještě nepatří do starého železa. Mnoho mužů podlehne kouzlu mládí natolik, že si s mladou milenkou pořídí novou rodinu.

Zkuste tomu zabránit dokud je čas. Podchyťte jeho zálety hned na začátku a vytaste všechny své zbraně, kterými ho můžete přitáhnout zpět. Pokud to nevyjde, nenechte se ponižovat a odejděte jako první.

Problémům předcházejte

Těmto problémům ve vztahu lze předcházet. Nejprve řešte zdravotní obtíže manžela. Nejlépe s lékařem. Pak se soustřeďte na psychiku. Tu lze zvládnout v případě, máte-li spolu na co navazovat.

Jestli máte společné zájmy, něco, co se týká pouze vás dvou, nikoli dětí. Právě ve středním věku se vám otevírá možnost věnovat se konečně naplno sobě i společným zálibám. Když už vaše děti nepotřebují trvalou péči, zkuste se také zaměřit více na sebe a na partnera.

Můžete spolu sledovat, jak se roky vašeho úsilí, nervů a práce úročí, když děti odcházejí do svých životů. I v práci máte krušné začátky dávno za sebou a za ničím se už nehoníte. A to vám uvolňuje ruce, abyste si konečně užívali zasloužené ovoce vašeho vztahu.

Když se vám to podaří, nalezli jste ten nejlepší recept, jak společně zvládnout náročnou zkoušku v podobě krize středního věku.

reklama
reklama

Komentáře