I srdce se jednou unaví

Jste unavená, pobolívá vás na hrudi a občas máte pocit na omdlení? Každý orgán může mít s přibývajícím věkem problémy. Zadýcháváte se? Nechte si vyšetřit své srdce. Může jít o srdeční arytmii.Předejdete možným komplikacím.  

Srdce se stahuje více než stotisíckrát denně, když pumpuje životodárnou krev tisíci kilometry tepen, tepének, žil a vlásečnic. Nepravidelný srdeční rytmus – arytmie – může tuto činnost narušit, a proto vyžaduje pečlivé lékařské vyšetření. Příznaky srdeční arytmie silné bušení srdce chvění v hrudi nebo v krku únava, pocity na omdlení dušnost, bolesti na hrudi, záchvat mdloby často příznaky chybí, arytmii zjistí až lékař při běžném interním vyšetření

Co to je srdeční arytmie?

Je pro ni typický nepravidelný srdeční tep. Může jít jen o prchavou záležitost – třeba jen jeden vynechaný úder – nebo může mít závažnější charakter, kdy srdce tepe nepravidelně nebo velmi rychle či pomalu v prodloužených intervalech.

Příčiny srdeční arytmie

U mnoha lidí není příčina arytmie srdce jasná. V některých případech ji můžeme vysledovat jako příznak srdeční choroby, onemocnění štítné žlázy a ledvin. Někdy ji mohou zavinit určité léky nebo porušená rovnováha draslíku či hořčíku v těle. Změněný rytmus srdce může také vyvolat velká dávka kofeinu, alkoholu, silné kouření nebo stres.

7 tipů pro prevenci

Rozhodně nikdy nepřestávejte užívat léky, které vám předepsal lékař. Pacientům se srdeční arytmií často prospívají potravinové doplňky obsahující:

Hořčík – je životně důležitý pro koordinaci nervové a svalové činnosti včetně činnosti srdečního svalu.

Hloh – léčivka užívaná jako srdeční tonikum již celá staletí, je rovněž velmi prospěšný. Zvyšuje přítok krve do srdce, vydatnost srdečních stahů a upravuje rytmus srdce.

I hloh dokáže upravit rytmus srdce.

Koenzym Q1O – rovněž pomáhá stabilizovat srdeční rytmus a může příznivě působit hlavně u lidí, kteří již dříve prodělali infarkt nebo trpí jiným srdečním onemocněním.

Rybí tuk – jeho účinky na srdeční onemocnění výrazně svědčí pro jeho schopnost zklidňovat arytmie srdce.

Mangan – stopový prvek, který pomáhá udržovat v dobrém stavu nervy. Taurin a karnitin – aminokyseliny, které zlepšují zásobení srdce kyslíkem.

Kozinec – bylina užívaná v tabletách, tobolkách, tinktuře nebo jako čaj, obsahuje látky stabilizující srdeční rytmus. Lékaři příležitostně předpisují potravinové doplňky s draslíkem, aby zabránili arytmii, i když většině lidí stačí jíst dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.

Kozinec prospívá srdci a podporuje i imunitu.

Co ještě pomůže?

Snižte nebo vynecháte konzumaci kofeinu a alkoholu. Přestaňte s kouřením. Žádný lék ani potravinový doplněk nemůže kompenzovat dlouhodobé poškození srdce kouřením. Pravidelně cvičte.

Aerobní pohyb (například chůze) srdce posiluje. Omezte stres, jak je to jen možné. Mohou vám také pomoci různé relaxační techniky.

reklama
reklama