I vaše orgány chtějí prázdniny

V létě si i ten největší workoholik najde trochu času sám na sebe. Zkuste se proto tentokrát zaměřit na nepříliš zmiňované, ale o to důležitější orgány a jejich zdraví.

Pomozte krevnímu oběhu

„Srdeční sval je jako velká pumpa, která zásobuje organismus krví. Krev přivádí do svalů nejen kyslík, ale také nezbytné živiny, a odvádí odpadní látky. Jakmile je problém se srdcem, výsledky mohou být fatální,“ tvrdí MUDr. Irena Sobotková z Lékařského domu Praha 7. Pro zdraví srdce je důležitá strava obsahující množství ovoce a zeleniny bohatých na antioxidanty, celozrnné produkty a nenasycené mastné kyseliny, především omega-3, jejichž nejlepšími zdroji jsou tučné mořské ryby a kvalitní rostlinné oleje, třeba olivový, makadamiový či lněný. Ani srdce se neobejde bez fyzické aktivity, kterou byste měli provozovat v ideálním případě pětkrát týdně po dobu minimálně 30 minut. Postačí rychlá chůze, cyklistika nebo jóga zaměřená na správné dýchání.

Ledvinám sůl ne

Ledviny v těle obstarávají řadu procesů, od posilování kostí až po regulaci produkce červených krvinek, nejdůležitější je ale jejich vylučovací funkce. V organismu zajišťují rovnováhu tělesných tekutin a elektrolytů. Nefungují-li správně, objevuje se únava, závratě a ztráta chuti k jídlu. U ledvin není moc jednoduchých zkratek, chce to zdravý životní styl a omezit sůl. Její nadměrný příjem je pro ledviny doslova zabiják.

Pro žaludek a střeva

Co je pro trávicí soustavu nejdůležitější? Vláknina, které byste měli za den zkonzumovat alespoň 20 gramů. Nejlepšími zdroji jsou kvalitní celozrnné produkty, luštěniny a především pak ovoce a zelenina. Stejně důležitá jsou i prebiotika, která jsou výživou pro ty prospěšné bakterie ve střevech. Zdravý střevní mikrobiom je klíčový pro funkční obranyschopnost.

Nadechněte se

Tak jako je srdce pumpou krevní, jsou plíce pumpou vzduchovou, která každý den do těla přivede asi 10 tisíc litrů vzduchu. Zásluhu na tom má asi 200 milionů plicních sklípků, díky nimž tělesné orgány získávají kyslík a tělo se naopak zbavuje oxidu uhličitého. Plicím pomůžete pravidelným cvičením a rozhodně se vyhněte kouření. Pro plíce není vhodný ani pobyt v prašném prostředí. Vyrazte proto do přírody a zhluboka se nadechněte!

Nezapomínejte na hlavu

Mozek využívá až 20 % veškerého kyslíku a energie, kterou tělo přijme. Zodpovědný je za vědomé i nevědomé aktivity organismu, jako je přemýšlení, dýchání či trávicí procesy. Mentální kapacita klesá s věkem. Také mozku pomůže cvičení, i když trochu jiného charakteru. Mozek je třeba udržovat aktivní, jedině za takových podmínek mohou mozkové buňky regenerovat. Pomáhá třeba učení cizích jazyků ale i počítačové nebo deskové hry. Soustředit se při nich totiž musíte na více cílů zároveň a pracujete s vícero ovládacími prvky.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama